Advert
Advert
Advert

Hacca 5 yıl sınırlaması

Hacca 5 yıl sınırlaması
Hacca 5 yıl sınırlaması

Arab News gazetesine konuşan Mısır Turizm Bakanlığı yetkilisi Umaimah El Hüseyin, Hac görevini yerine getirenlere, tekrar hacca gitmek için beş yıl bekleme zorunluluğu getiren bu karar, İslamın beşinci şartını yerine getirmek isteyen diğer vatandaşlara da şans verme amacını taşıyor. Özellikle de düşük ve orta gelirlilere ifadesini kullandı.

El Hüseyin, Mısırda 950 hac turizm şirketi bulunduğunu ve hacca gidenlerin yarısından fazlasının, geçmişte, 5 yıl bekleme kuralına uymadığını kaydetti.

Mısır Turizm Bakanlığı Müsteşarı Usame El-Aşri de, bu yıl hacca gitmek için başvuranların pasaportlarının sıkı bir şekilde kontrol edileceği ve 2005ten itibaren daha önce hac vizesi almış olanların kasım ortasında Suudi Arabistana yolculuk etmesine izin verilmeyeceği uyarısında bulundu.

Bakanlık yetkilileri, gazeteye açıklamalarında, Suudi Arabistanın, Mısırdan hacca geleceklerin sayısına kısıtlama getirdiği yönündeki söylentiyi de yalanladı. El Hüseyin, tam tersine, vize kotamız geçen yıl 50 bindi. Bu yıl 80 bine çıkarıldı ifadesini kullandı.

Haberde, Mısır El Ezher Fetva Komitesi eski Başkanı Ali Hassanın, hacca bir kez gitmenin yeterli olduğu, bir kez gidenlerin, daha önce gitmeyenlere şans tanıması gerektiği yönündeki sözlerine de yer verildi. Suudi Arabistanın da, kendi vatandaşlarına, beş yılda bir hacca gitme izni verdiği belirtildi.

(Zaman)


Etiketler:  Hac Mısır 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır