Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Kültür Sanat Hac niyet Umre'ye kısmet

Hac niyet Umre'ye kısmet

Giriş Tarihi: 14 Temmuz 2011 Perşembe 08:46
Hac niyet Umre'ye kısmet

Hac kurasına bir kaç kez katılıp kutsal topraklara gitme hakkı kazanamayanlar umre ziyaretine yöneliyor. Kutsal topraklara umre ziyareti için gitmek isteyenlerin sayısı 10 yılda yaklaşık 70 kat arttı.

 

Hac farizasını yerine getirmek için kutsal topraklara gitmek isteyenler, birden çok hac kurasına katıldıkları halde isimleri çıkmayınca umre ziyaretine yöneliyor. Kutsal topraklara umre sezonunda gitmek isteyenlerin sayısı 10 yılda yaklaşık 70 kat arttı. Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdür Vekili Ergün Yücel, yaptığı açıklamada, gerek gelir düzeyinin gerekse dini alandaki bilgilerin artması nedeniyle kutsal topraklara gitmek isteyenlerin sayısında önemli artış yaşandığını söyledi. Bu yıl 963 bin 868 kişinin hacca gitmek için başvurduğunu belirten Yücel, bunların 329 bin 313'ünün yeni kayıt, 634 bin 555'inin de kayıt yenileme olduğunu bildirdi.

 

370 BİN KİŞİ UMRE YOLCUSU

Son yıllarda umre ziyareti için yapılan müracaatlarda da ciddi artışlar olduğunu dile getiren Yücel, 'Gelir düzeyinin artmasının yanında halkın dini bilgilere erişiminin kolaylaşması, örneğin internetin yaygınlaşması daha sağlıklı bilgi almaları da hac yolculuğuna talebi artırdı. 2000'li yıllarda 5 bin civarında olan umre başvuruları, bu yıl özel seyahat acentaları ve başkanlığımıza yapılanlarla birlikte 370 bini geçti. Hatta umre vizesi alarak birkaç günlük Suudi Arabistan ziyaretleriyle Kabe'yi görmek isteyenler bile olabiliyor' dedi. Yücel, ocak ayında umre başvurularını almaya başladıklarını belirterek, başvuruların ilk günü ramazan ayındaki turlar için 35 bin kişinin müracaatta bulunduğunu söyledi. Birkaç kez kuraya katıldığı halde hacca gitme hakkı elde edemeyenlerin, umre ziyaretiyle kutsal toprakları görmek istediğini anlatan Yücel, umre başvurularının artmasında bu durumun etkili olduğunu söyledi.

 

20 BİN KİŞİLİK EK KONTENJAN İSTİYORUZ

Suudi Arabistan'ın Türkiye'ye verdiği kotanın nüfusun binde biri olan 74 bin olduğunu hatırlatan Yücel, Diyanet olarak başvuran herkesi hacca götürmeyi gönülden arzuladıklarını, ancak kontenjanlarla sınırlı olduklarını dile getirdi.

www.balikligol.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Urfa Valiliği harekete geçti

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com