Reklamı Geç
Advert
Advert

Hac niyet Umre'ye kısmet

Hac niyet Umre'ye kısmet
Hac niyet Umre'ye kısmet

Hac kurasına bir kaç kez katılıp kutsal topraklara gitme hakkı kazanamayanlar umre ziyaretine yöneliyor. Kutsal topraklara umre ziyareti için gitmek isteyenlerin sayısı 10 yılda yaklaşık 70 kat arttı.

 

Hac farizasını yerine getirmek için kutsal topraklara gitmek isteyenler, birden çok hac kurasına katıldıkları halde isimleri çıkmayınca umre ziyaretine yöneliyor. Kutsal topraklara umre sezonunda gitmek isteyenlerin sayısı 10 yılda yaklaşık 70 kat arttı. Diyanet İşleri Başkanlığı Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdür Vekili Ergün Yücel, yaptığı açıklamada, gerek gelir düzeyinin gerekse dini alandaki bilgilerin artması nedeniyle kutsal topraklara gitmek isteyenlerin sayısında önemli artış yaşandığını söyledi. Bu yıl 963 bin 868 kişinin hacca gitmek için başvurduğunu belirten Yücel, bunların 329 bin 313'ünün yeni kayıt, 634 bin 555'inin de kayıt yenileme olduğunu bildirdi.

 

370 BİN KİŞİ UMRE YOLCUSU

Son yıllarda umre ziyareti için yapılan müracaatlarda da ciddi artışlar olduğunu dile getiren Yücel, 'Gelir düzeyinin artmasının yanında halkın dini bilgilere erişiminin kolaylaşması, örneğin internetin yaygınlaşması daha sağlıklı bilgi almaları da hac yolculuğuna talebi artırdı. 2000'li yıllarda 5 bin civarında olan umre başvuruları, bu yıl özel seyahat acentaları ve başkanlığımıza yapılanlarla birlikte 370 bini geçti. Hatta umre vizesi alarak birkaç günlük Suudi Arabistan ziyaretleriyle Kabe'yi görmek isteyenler bile olabiliyor' dedi. Yücel, ocak ayında umre başvurularını almaya başladıklarını belirterek, başvuruların ilk günü ramazan ayındaki turlar için 35 bin kişinin müracaatta bulunduğunu söyledi. Birkaç kez kuraya katıldığı halde hacca gitme hakkı elde edemeyenlerin, umre ziyaretiyle kutsal toprakları görmek istediğini anlatan Yücel, umre başvurularının artmasında bu durumun etkili olduğunu söyledi.

 

20 BİN KİŞİLİK EK KONTENJAN İSTİYORUZ

Suudi Arabistan'ın Türkiye'ye verdiği kotanın nüfusun binde biri olan 74 bin olduğunu hatırlatan Yücel, Diyanet olarak başvuran herkesi hacca götürmeyi gönülden arzuladıklarını, ancak kontenjanlarla sınırlı olduklarını dile getirdi.

www.balikligol.com

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
SABIR ETKİNLİKLERİ 3 DİLDE DUA İLE BAŞLADI
SABIR ETKİNLİKLERİ 3 DİLDE DUA İLE BAŞLADI
Vatandaşların şikayetleri Haliliye Belediyesini Harekete Geçirdi
Vatandaşların şikayetleri Haliliye Belediyesini Harekete Geçirdi