Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Türkiye Hac kuraları çekildi, TIKLA ÖĞREN

Hac kuraları çekildi, TIKLA ÖĞREN

Bir milyonu aşkın hacı adayının aylardır heyecanla beklediği hac kuraları çekildi. 2007 yılından bekleyen 43 bin 811 kişi düşüldükten sonra kalan 11 bin 588 kontenjan için kura çekildi.

Giriş Tarihi: 12 Mart 2015 Perşembe 20:14
Hac kuraları çekildi, TIKLA ÖĞREN

Bir milyonu aşkın hacı adayının aylardır heyecanla beklediği hac kuraları çekildi. Diyanet İşleri Başkanlığı Konferans Salonunda elektronik ortamda yapılan kura çekim töreni, salonu dolduran ve ekranları başında bu heyecana eşlik eden hacı adaylarının yoğun ilgisiyle çekildi. 2007 yılından bekleyenler 43 bin 811 kişi düşüldükten sonra kalan 11 bin 588 kontenjan, 2008–2014 yılları arasında kayıt yenileten hacı adayları arasında kura çekildi.

Kura sonuçları akşam 20.00’dan itibaren http://hac.diyanet.gov.tr adresinden T.C. kimlik numaralarıyla öğrenebileceklerdir.

Hac kesin kayıtları ise, 16–27 Mart 2015 tarihleri arasında yapılacak.

Kura çekimi törenine Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Hasan Kamil Yılmaz, Bakanlıklar arası Hac ve Umre Kurul üyeleri, Diyanet İşleri Başkanlığı üst düzey yöneticileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Kura çekim töreninde konuşan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Dr. Ekrem Keleş, hac özleminin çok değerli bir özlem olduğunu kaydederek, hacca gidecek olanların ise bu kutsal yolculuğu hayatlarında bir milat olarak kabul edip, hac mektebine kaydolmaları gerektiğini belirtti.

Diyanet İşleri Başkanlığı olarak bu heyecana her yıl eşlik ettiklerini ve bu sorumluluk bilinciyle çalıştıklarını vurgulayan Keleş, “Hac kura çekimi programları her yıl bize bu salonda ayrı bir heyecan katar. Sevinç ve hüznü bir arada yaşarız. Kurada çıkan kardeşlerimizle birlikte seviniriz, oranın özlemini yüreğinde devam ettiren kardeşlerimizle birlikte hüzünleniriz. Kura sırasında tanık olduğumuz bu göz yaşartıcı tablonun bizim için ne kadar değerli ve önemli olduğunu kelimelerle ifade etmek imkânsızdır.” dedi.

 “Hacca duyulan özlem bizlere ayrı bir sorumluluk yüklemektedir…”

Keleş, şöyle devam etti; "Bu heyecan, bu sevinç, bu özlem çok değerlidir. Bunun değerli olması Allah nezdindeki değerinden dolayıdır. Bu sevgi ve özlem Hz. İbrahim’in duasının bir neticesidir. Hz İbrahim, insanların kalbine bu sevgiyi düşürmesini niyaz etmiş Allah da bu duayı kabul etmiştir. İnsanların kalbi asırlardır oraya akmaya başlamıştır. Gidenin kalbi bir başka türlü akar gitmeyenin özlemi çağlayan olur bir başka türlü akar. Bu heyecan, özlem bize ayrı bir sorumluluk yüklemektedir. Biz Diyanet İşleri Başkanlığı olarak bu sorumluluk bilinciyle hareket ediyoruz."

“Kura sistemiyle hac heyecanı hep diri kalıyor ve gençlerde hacca gitme imkanı buluyor…”

Haccın özlemini yaşayan herkesin hacca gitmelerini gönülden arzu ettiklerini ancak Hac kontenjanın sınırlı olduğunu belirten Keleş, "İslam ülkelerinden bazıları bu yoğun talep karşısında sıra sistemi uyguluyorlar. Sıra sistemini uygulayacak olsak 50-60 yıl sonrasına sıra vermek zorunda kalacağız. Bunun ne anlama geldiğini değerlendiriyoruz. Kura sistemiyle heyecan hep diri kalıyor ve genç insanlar da hacca gitme imkanı buluyor.

“Hiç kimse kurada adı çıkmayan kardeşlerimize ‘hac size farzdır’ diyemez…”

Fıkhi açıdan meseleye baktığımız zaman, hiç kimse kurada çıkmayan kardeşlerimize hac farzdır diyemez. Allah onların niyetlerine göre muamele edecektir. Onlar o niyetleri taşıdıkları sürece sanki hacca gitmiş gibi bu ecre inşallah nail olacaklardır. Kuraya girip de ismi kurada çıkmama sebebiyle hacca gidemeyen kardeşlerimizi Allah sorumlu tutmayacaktır. Bunun yanında biz bir an önce kontenjan sayısının artmasını ve özlemle bekleyen kardeşlerimizin bir an önce gitmelerini arzuluyoruz." diye konuştu.

Hac ve Umre Hizmetleri Genel Müdürü Enver Günenç ise, törende yaptığı konuşmada her geçen gün hac organizasyonunun geliştirilerek hac yolcularının rahatını temin etmek için çalışmalarının yanında bu kutsal yolculukta asıl hedeflerinin manevi arınma ve dirilişi temin etmek olduğunu kaydetti.

Kâbe ve çevresinde yapımı devam etmekte olan genişletme çalışmalarına da değinen Günenç, bu nedenle 2013 yılında uygulamaya konulan yüzde 20’lik kontenjan kısıtlamasının 2014 yılında olduğu gibi bu yıl da devam edeceğini söyledi.

2015 yılında yeni hac müracaatı alınmadığını hatırlatan Günenç, şunları söyledi: “2007 yılında kayıtlı olan ve 2014 yılına kadar da kesintisiz kayıt yenileten hacı adaylarına 2014 yılı kura sıra numarasına göre kesin kayıt hakkı verilmiştir. Ülkemize tanınan hac kontenjanından, görevliler ile 2007 yılından bekleyenler 43 bin 811 kişi düşüldükten sonra kalan 11 bin 588 kontenjan, 2008–2014 yılları arasında kayıt yenileten hacı adayları arasında kura çekilerek dağıtılacaktır. Kura çekiminde katsayı uygulaması yapılacak ve bu sayede hac kayıt sayısı fazla olanların kurada çıkma oranı da o nispette fazla olacaktır. 2015 yılı hac ücretleri "Dolar (USD)" bazında belirlenmiştir. Bu ücretlere 135 USD olan kurban ücreti de dâhil edilmiştir. Hacı adayları, hac konaklama türlerine göre belirtilen hac ücretinin tamamını peşin yatırabilecekleri gibi 3 taksit halinde de yatırabileceklerdir."  (İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com