Advert
Advert
Advert

Bu yıl Urfa'dan kaç kişi hacı olacak?-Rakamları müftü açıkladı

ŞANLIURFA-Şanlıurfa'dan her yıl binlerce kişi Hac farizasını yerine getirmek için kutsal topraklara gidiyor. Peki bu yıl kaç kişi müracaat etti? Urfa'dan kaç kişi hacı olacak? rakamları Şanlıurfa Müftüsü İhsan Açık açıkladı...

Bu yıl Urfa'dan kaç kişi hacı olacak?-Rakamları müftü açıkladı
Bu yıl Urfa'dan kaç kişi hacı olacak?-Rakamları müftü açıkladı

Her geçen yıl rağbetin arttığı Hac farizasında bu yıl da sayının katlandığını söyleyen Şanlıurfa İl Müftüsü, ketten bin 100 hacı adayının kutsal topraklara gittiğini ifade etti.

“Şanlıurfa’da bin 100 hacı adayı kutsal topraklara gitti”
İLKHA’ya açıklamalarda bulunan Şanlıurfa İl Müftüsü İhsan Açık, Türkiye’de yaklaşık 1 milyon 254 bin kişinin hacı adayı olduğunu söyleyerek, bu yıl Şanlıurfa’da bin 100 hacı adayının kutsal topraklara gittiğini söyledi.

Şanlıurfa, iklim açısından Mekke ve Medine iklimine uyuştuğunu bundan dolayı oraya gidildiğinde zorluk çekilmediğini söyleyen Açık, hacı adaylarının hazırlıksız bir şekilde kutsal topraklara gittiğini belirtti.

Hac için rağbetin gün geçtikçe arttığını söyleyen Açık, “Hac için rağbet her geçen gün artıyor. Gitmeyenler burada üzülüyorlar. Ama kurayla olduğu için bir şey yapamıyoruz. Kayıtlar çoğaldı ama giden sayısı hep sabit olduğu için üzülenlerin sayısı çoğalıyor. Bu yıl 4 kafilemiz gitti. Bu kafileden Şanlıurfalı bir kardeşimiz vefat etti. Diğer hacılarımız ise Medine’den Mekke’ye geçtiler.” dedi.

“Hacı adayları biraz hazırlıksız gidiyor”

Hacca giden hacı adaylarının hazırlıksız gittiğini söyleyen Açık, “Haccın daha iyi yapılabilmesi adına birçok seminerler yaptık. Fakat seminerlere katılım düşük olunca gerekli bilgiler alınmadı. Hacdan dönenler ‘keşke seminerlere katılabilseydik’ diyorlardı. Biraz hazırlıksız gidiliyor hacılar. Ama genel anlamda Diyanet İşleri Başkanlığı şu an Müslüman ülkeler içerisinde en iyi koordinasyonu sağlıyor.” ifadelerini kullandı.

“Şanlıurfa iklim açısından, Mekke ve Medine iklimine uyuşuyor”

Şanlıurfa’dan bin 100 civarında hacı adayının Hacca gittiğini sözlerine ekleyen Açık, şöyle devam etti: “Buradan 35 görevlimiz Bin 100 civarınca hacımız gitti. 5 aylık bir hacımız var. 80 yaşında da yaşlı bir amcamız var. En yaşlısından en gencine kadar, erkeğinden kadınına kadar hacılarımız var. Şanlıurfa iklim açısından biraz daha avantajlıdır. Mekke ve Medine iklimine uyuşuyor. Buradan giden orada aynı havayı teneffüs ediyor.”

“Bu yıl hacca gitmek için bir milyon 254 bin kişi müracaat etti”

Bu yıl şehit ailelerine ve engellilere öncülük tanıdıklarını söyleyen Açık, “Bu yıl hacca gitmek için bir milyon 254 bin kişi müracaat etti. Ama bunların sadece 54 binini götürebildik. Bu yıl şehit ailelerine ve engellilere kurada öncelik tanındı. Ücretsiz götürme diye bir şey yoktur. Hac zaten durumu iyi olana farzdır. Durumu iyi değilse zaten hacca gitmesine gerek yok. Ama maddi sıkıntı yaşayan kardeşlerimiz umreye gidebilirler.” şeklinde konuştu. (Ramazan Casuk-İLKHA)

Hac farizası Urfa'dan kaç kişi hacı olacak Rakamları müftü açıkladı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
FETÖ Futbol sahalarına dadandı! Silivri Urfaspor Maçında bakın ne yaptılar
FETÖ Futbol sahalarına dadandı! Silivri Urfaspor Maçında bakın ne yaptılar
Şanlıurfa’da cinayet Zanlısı 20 yıl sonra sahte kimlikle yakalandı
Şanlıurfa’da cinayet Zanlısı 20 yıl sonra sahte kimlikle yakalandı