Advert
Advert
Advert

Habur'daki TIR şoförlerinden tehdit iddiası

Şırnak'ın Silopi ilçesi Habur Sınır Kapısı'nda biriken TIR'ların şoförleri, Irak'a geçişlerinin bazı TIR şoförü ve güvenlikçilerin tehdidi nedeniyle engellendiğini iddia ettiler.

Habur'daki TIR şoförlerinden tehdit iddiası
Habur'daki TIR şoförlerinden tehdit iddiası

Habur Sınır Kapısı üzerinden Irak’a transit yük taşıyan TIR’lar, Silopi ilçesindeki Şırnak İl Özel İdaresi’ne ait TIR parkında 6 gündür bekliyor. Kimi TIR şoförlerinin iddiasına göre, bazı TIR sürücüleri ile parkta görev yapan kimi güvenlikçilerin kendilerini tehdit ettikleri ve bu sebeple Irak’a geçiş yapamadıklarını belirttiler.

Edinilen bilgilere göre, Cizre’de sokağa çıkma yasağının ardından PKK’lilere yapılan operasyonları protesto etmek için Habur TIR parkındaki bazı TIR şoförleri ile sahada görev yapan bazı güvenlikçilerin TIR şoförlerini tehdit ettiği belirtildi. Günlerdir sınır kapsındaki parkta bekleyen TIR şoförleri; Irak’a geçişlerine izin verilmediğini, gittikleri takdirde ise plakalarının yol kesen PKK’lilere verileceğini ve araçlarının yakılacağı yönünde tehdit edildiklerini söylediler.

Kendisiyle telefonla görüştüğümüz ve isminin açıklanmasını istemeyen TIR şoförü Y.C, şunları söyledi: "6 günden beri Irak'a geçiş yapmak için Habur TIR parkında bekletiliyoruz. Bazı TIR şoförleri ile sahada görev yapan bazı güvenlikçiler bizi tehdit ediyor. Habur sınır kapısına tüm giriş çıkışlar kapatılmış. Bazı TIR şoförleri ve güvenlikçiler kimsenin gitmesine izin vermiyor. ‘Geçiş yaptığınız takdirde plakalarınızı yol kesen PKK’lilere veririz’  arabanızı yakarlar’ diye tehdit ediyorlar. Sebebini sorduğumuzda ise Cizre’de yaşanan olaylara destek amaçlı yaptıklarını öğrendik. Bizde korkudan gidemiyoruz, burada perişan olduk. Gitsek dönüşte yol kesen PKK’liler arabamızı yakacaklar. Burada perişan olduk. Artık ne yapacağımızı, nereye gideceğimizi biz de bilmiyoruz." dedi. 

(İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şanlıurfa’da Öğretmenler Günü Kutlaması
Şanlıurfa’da Öğretmenler Günü Kutlaması
Başkan Çiftçi, İlkokul Öğretmeni İle Buluştu
Başkan Çiftçi, İlkokul Öğretmeni İle Buluştu