Advert
Advert
Advert

"Habibi Neccar'ın başına gelen Yasin'imizin de başına gelmiştir"

Belçika'nın Anvers kentinde faaliyet yürüten El Gazali Eğitim Kültür Derneği, geçtiğimiz yıl 6-8 Ekim'de PKK'lilerce hunharca katledilen Yasin Börü ve arkadaşları için anma programı düzenledi.

Belçika Anvers’te Eğitim ve Kültür faaliyetleri yürüten El Gazali Eğitim Kültür Derneği’nin, geçen yıl HDP yöneticilerinin çağrısıyla başlayan olaylarda PKK’liler tarafından şehid edilen Yasin Börü, ve arkadaşlarını anmak amacıyla düzenlediği  programı,   erkek ve bayanların yoğun katılımıyla gerçekleşti.

Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan  Şehitleri Anma Programı  Grup Kevser sanatçılarının 6-8 Ekim şehitlerini konu alan  ezgileri seslendirmeleriyle devam etti.

İlahilerin ardından sözü alan El Gazali Eğitim Kültür Derneği imamı Molla Abdurrahman Ortaç şehidlerle ilgili bir konuşma yaptı.

Konuşmasında, “Asıl amaç Müslümanların kökünü kazımak, bu Hz. İbrahim’den bu yana değişmedi.’’ diyen Ortaç,  Ashab-ı Uhdud’dan örnekler vererek, “Yahudiler kendi dininden olmayan Mecusileri neden öldürmedi de hak din üzere olan Uhdud Ashabı’nı öldürdü? Çünkü onlar dost ve ahbaptırlar. Burada da göründüğü üzere asıl hedef İslam, asıl hedef Hak dindir. Diyarbakır ve çevresinde de Yasin’leri şehid veren camiadan başka hak üzere kimse kalmamıştır. Şehid edilme sebepleri de budur.’’ şeklinde konuştu.

Ortaç konuşması sırasında Yasin suresinde geçen Habibi Neccar olayına da değinerek “ Habibi Neccar’ın bu günkü temsili Yasin’dir. Habibi Neccar’ın başına gelen Yasin’imizin de başına gelmiştir ama, Habibi Neccar’ın başlarına gelmeyen birçok şey Yasin ve Arkadaşlarının başına gelmiştir.” ifadelerini kullandı.

Yapılan sinevizyon gösterimi sırasında   duygulu anların yaşandığı program, yapılan dua ile son buldu. (Abdurrahman Ekinci- İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu