Reklamı Geç
Advert
Advert

Güvercinler uçuverdi...

Güvercinler uçuverdi...
Güvercinler uçuverdi...

İlkbahar ayının ilk günlerine doğru girerken, doğada ve hayvanlar aleminde değişim kendisini hissettirmeye başladı. Soğuk günlerin yerine havaların ısınması ile birlikte, kuş besicileri güvercinlerini gökyüzüne bıraktı. Akçakale'de uzun yıllardır kuşçuluk yapan Abdurrahman Topdemir, havaların ısınması ile birlikte kuşlarını gökyüzüne saldığını söyledi.

 Topdemir, "Havaların ısınması ile birlikte kuşlarda uçmaktan çok zevk alır. Bizlerde bu günlerde damlara çıkarak kuşları damlarda uçurmaya başlarız.
Elimizde tutuğumuz uzun bir sarıkla onları yönlendirmeye çalışırız. Sabah ve ikindi vakti olmak üzere günde iki sefer kuşları uçururuz. İşin içine biraz heyecan katmak için ıslık çalarak onların şevkini artırmaya çalışırız. Kuş uçururken bir yandan da başka kuş kümelerinden kuş almaya çalışırız. Uçurduğumuz kümelerin içinde 'yavuz' avcılarımız vardır. Onların işi başka kümelerden kuş aşırmaktır. O gün kaç kuş getirebilirsek o günün karı hasıl olmuş olur. Kuş bakımı özen isteyen bir iştir. Özelikle kuşlar
çeşitli boncuklarla, takılarla süslenir. Bu kuşa ayrı bir güzellik katar. Kuşlar benim en yakın arkadaşlarımdır. Onlarla burada oturur, saatlerce onları seyrederim. Onlar benim hayatımın vazgeçilmezlerimdendir. Ben kuşsuz yapamam, onlar benim için birer kardeşim gibidir"
dedi.

Mehmet Dikeç / İHA

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Son Dakika haberi!  Binlerce polis açığa alındı
Son Dakika haberi! Binlerce polis açığa alındı
1. Uluslararası GAP Entegre Vektör Mücadelesi Kongresi Başladı
1. Uluslararası GAP Entegre Vektör Mücadelesi Kongresi Başladı