Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık 'Güvenli yolculuk için kışlık bakımın yapılması lazım'

'Güvenli yolculuk için kışlık bakımın yapılması lazım'

Şanlıurfalı tamirciler, şoförlerin kışın daha güvenli yolculuk yapması için arabalarının kışlık bakımlarını yapmaları gerektiği uyarısında bulundu.

Giriş Tarihi: 26 Ekim 2015 Pazartesi 18:20
'Güvenli yolculuk için kışlık bakımın yapılması lazım'

Tamirciler ve lastikçiler, şoförlerin kışın daha güvenli yolculuk yapması için arabalarının kışlık bakımlarını yapmaları gerektiği uyarısında bulundu.

Kış şartlarında arabaların daha verimli olması için olmazsa olmazların antifrizin mutlaka konulması gerektiği vurgulayan oto tamircisi Salik Çelik Usta, “Mekanik konusunda malum kış ayı geldiği için özellikle antifrize dikkat edilmesi lazım onun dışında kışlık bakımının yapılması lazımdır. Bujiler ve bazı arabalarda olan platin veya meksefe vardır. Camsuyuna antifriz konulması lazımdır. Bunun dışında arabaların lastiklerinin değiştirilerek kış lastiklerinin takılması gerekir.” dedi.

Şanlıurfa’da oto lastik bayiliği işletmecisi İsmail Badıllı, “Urfa’da kış lastikleri 12’nci ayda yağış, kar veya don olduğu zaman takılıyor. Özellikle Urfa’dan dışarıya çıkan ve soğuk, don olaylarının gerçekleştiği bölgelere giden şoförlerin kış lastiklerini taktırmaları mecburidir.” diye konuştu.

Badıllı, “Kış lastiği takanın lastiklere zincir takmasına gerek kalmaz. Ama kış lastiği yok ise zincir takması lazımdır. Zincirin de takılması çıkarılması zordur. Ama kış lastiği takan bu zahmetlere girmez. Kısacası kışın kış lastiği takılır. Birde yaz aylarında çıkarılması lazımdır. Çıkarılmazsa çok ses yapar.” şeklinde konuştu.

Oto lastik çalışanı Şükrü Aslan ise Şanlıurfa’da kış lastiğinin fazla satılmadığını kış aylarında buzlanma ve don tutmanın hemen hemen hiç olmamasından dolayı kış lastiğini satamadıklarını, sadece ticari araçların kış lastiği taktıklarını ifade etti. Aslan, “Daha çok Doğu bölgelerine giden araçlara satıyoruz. Urfalılar kış lastiği takmıyor. Ama kış lastikleri kış şartlarında yol ve tutuşu ve fren tutma özelliğinden dolayı takılması gerekiyor.” dedi.

Kış şartlarında güvenli yolculuk yapmak için kışlık bakımın yapılması gerektiği söyleyen şoför Fatih Çalağan, “Kışın ilk olarak lastiklerimizi yenilemeli, antifriz ve yağ değişimi yapılmalı, enjektörleri ve benzinli araçlarda bujiler, akü, cam silecekler, balataları v.s kontroller ve değişimler yapılmalıdır. Bunlara dikkat edilirse bu kış kolay bir şekilde atlatılabilir.” diye konuştu. (Mehmet Demir - İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Şanlıurfalılar sosyal medya üzerinden kampanya başlattılar

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com