Advert
Advert
Advert

Güvenç, “Ülkemizi Lider yapma İnancımızdan Taviz Yok!

Avrupa Birliği ve UNICEF’in katkılarıyla Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen Okul Öncesi Eğitimin Güçlendirilmesi Projesi Çalıştayı gerçekleştirildi.

Güvenç, “Ülkemizi Lider yapma İnancımızdan Taviz Yok!
Güvenç, “Ülkemizi Lider yapma İnancımızdan Taviz Yok!Dedeman Otel’de yapılan toplantıya Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, Vali Yardımcıları Erdoğan Kanyılmaz ve Şaban Erdoğan, Belediye Başkan Yardımcısı Fevzi Yücetepe, UNİCEF Türkiye Temsilcisi Dr. Ayman Abulaban, Milli eğitim Bakanlığı İzleme ve Değerlendirme Grup Başkanı Murat Altındağ, İl Milli Eğitim Müdürü Ahmet Pala ve eğitimciler katıldı.
Toplantının açılış konuşmasını yapan Şanlıurfa Valisi Celalettin Güvenç, ilkokul düzeyinde öğrenim çağındaki çocuklar bazında Türkiye’de il sıralamasında 4. Olduklarını söyledi. Şanlıurfa’nın genç bir nüfusa sahip olduğunu ifade eden Vali Güvenç, “Kırsal nüfusu Türkiye ortalamasının üzerinde olan bir ildeyiz. Yüzde 45 civarında kırsalda yaşayan nüfusumuz var. Türkiye ortalaması yüzde 25. Eğer Avrupa ile kıyaslamak istersek yüzde 6 dolaysıyla ağır sorunları olan bir ildeyiz. Ancak bu ağır sorunlar bizi asla ümitsizliğe sevk etmiyor. Çünkü bu sorunların üstesinden gelecek bu ülkenin insan kaynakları, mali gücü ve diğer imkânları bulunmaktadır. Bunun organizesi için herkes çalışmaktadır” dedi.
“Son bir haftada Türkiye’nin gündemini nelerle işgal etmeye çalıştıklarını düşünürseniz bizlerin böyle bir toplantı gerçekleştirmemiz, yapımızın ne kadar güçlü olduğunu ne kadar sağlam olduğunu ayrıca göstermektedir” diyen Vali Celalettin Güvenç, konuşmasını “Üstelik dün Diyarbakır’da böyle bir toplantı yapılmış bugün burada yapılıyor. Ne yaparlarsa yapsınlar biz inancımızdan, doğru yolumuzdan, bu ülkeyi dünyanın lider ülkeleri arasına sokma gayret ve inancımızdan geri adım atmayacağız. Beytülşebaplar, Şemdinliler, Viranşehirler; acı kayıplarımız, toprağa düşen körpe zihinler bizi bu inancımızdan geri bırakmayacak. Bu çok önemli bu yapıyı sarsmamamız, herkesin kendi işini yapmaya devam etmesi; eğitimden, sanayiden, ekonomiden, yatırımdan, demokrasiden asla vazgeçmeme kararlılığımızı millet olarak göstermemiz çok önemlidir” şeklinde sürdürdü.
Vali Güvenç, ekonominin, demokrasinin gelişmesi ve ülkenin büyümesi için de eğitilmiş insanlara ihtiyaç duyulduğunu kaydederek, “Sağlam yapılı, kafası sağlam, açık düşünceli, eğitilmiş insanlara ihtiyaç var. Bunun için dünyada eğitim meselesi tüm dünya devletlerinin öncelikli meselesidir. Türkiye’nin üç kere öncelikli meselesidir. Hem genç nüfusu olması, hem kırsal nüfusun çok olması, hem çok jeopolitik ve stratejik bir bölgede yaşaması; demokratik yapısını zorlamaları nedeniyle dünya ülkeleri için bir kere önemliyse eğitim bizim için on kere önemlidir. Çok şükür bu anlamda her türlü siyasi ve ideolojik tartışmaların dışında bir şey söylemek istiyorum. Eğitim süremizi de 12 yıla çıkartmış bulunuyoruz. Şu an okumaya başlayacak çocuklar 12 yıl eğitim görecekler çok önemli bir kazanımdır, cesur bir adımdır, önemli bir karardır. İkinci önemli husus; öğrenim çağını da çocuğun tam gelişme çağına indirmiş bulunuyoruz. Bir iki yılı kaybetmekten kurtarıyoruz. Tabi esas önemli olanı da eğitim öncesinin değerlendirilmesi ve bu toplantının da konusu da projenin hedefi de o çocuklar olmasıdır. Bunun da son derece önemli olduğu da izahtan uzak bir gerçektir. Bu konuda yapacağımız çok iş var. Çok çalışmalıyız çok gayret etmeliyiz. Herkes çok ilgi göstermeli. Öğretmenlerimiz, bakanlıklarımızın tüm temsilcileri, muhtarlarımız, sivil toplum, iş adamlarımız, belediyelerimiz herkesin işin ucundan bir tarafından tutma, bu heyecanı yaşama zorunluluğu ile bu gayreti gösterme sorumluluğu var” diye konuştu.
Vali Celalettin Güvenç, son günlerde yaşanan olaylarda kullanılan gençlere değinerek, “Türkiye bir insanlık sorunuyla karşı karşıya. 15 yaşındaki çocuğu alıp bir dağa kapatıyorsun daha gözünü yeni açmış dünyada ne oluyor ne bitiyor, kimliğini bulamamışken kapatıyorsun. Sadece silahlı eğitim veriyorsun. 6 yıl 7 yıl bomba üzerine eğitiyorsun. Dünya nereye gidiyor, Türkiye’de neler oluyor, Ortadoğu’da neler oluyor, ekonomik kriz yaşandı mı yaşanmadı mı, ekonomik krizler neden çıkar, Türkiye’de demokratikleşme adına neler yapıldı, Cumhurbaşkanı 6-7 yıl önce nasıl seçiliyordu bugün nasıl seçiliyor, mevcut anayasa sivil toplum tarafından nasıl sorgulanıyor, ekonomi enflasyon devalüasyon dün nasıldı bugün nasıl, Avro bölgesi nedir ne değildir bunu bilmiyor. Avronun dünü nasıl bugünü nasıl; yarını ne olacak neler tartışılıyor hiçbir şey bilmiyorsun. Reel dünyadan koparılıyorsun reel politikadan tamamen koparılmış bir vaziyette bir hedefe kilitleniyorsun. Bunlar bizim çocuklarımız. Siz öğretmenlere çok iş düşüyor. Sağlam bir altyapıyı verdiğinizde bunları sorgulamaya başlayacak. Sorgulayan insandan, eğitimli insandan korkmayacaksın. Başta söylediğimiz gibi son söz eğitimle başlıyor eğitimle bitiyor” dedi.
Milli Eğitim Bakanlığı İzleme ve Değerlendirme Grup Başkanı Murat Altındağ, Peygamberler Şehri olan Şanlıurfa’da olmaktan duyduğu memnuniyetini dile getirerek, okul öncesi eğitim modellerini anlatmak üzere şehrimize geldiklerini belirtti. Altındağ, Bakanlık olarak okul öncesine yönelik projelerinin olduğunu belirterek, toplum temelli modelleri tanıtarak dezavantajlı çocuklara yönelik ortak bir model geliştirmeyi amaçladıklarını kaydetti. Altındağ “Eğitim sadece bir bakanlığa verilecek bir olgu değil, toplumun tüm kesimleri tarafından üzerinde durulması gereken bir konudur” dedi.
İzleme ve Değerlendirme Grup Başkanı Murat Altındağ’ın ardından kürsüye gelen UNİCEF Türkiye Temsilcisi Dr. Ayman Abulaban ise, toplantıya Vali Celalettin Güvenç’in katılımının okul öncesi eğitime bağlılığını gösterdiğini belirterek, bu yüzden Vali Güvenç’e teşekkür ettiğini söyledi. Bu projede Şanlıurfa’nın pilot il olmasında ilin demografik yapısının ve okul öncesi eğitimde elde ettiği başarının yattığını belirten Abulaban, bu alanda sadece hükümetin değil tüm sektörlerin bu işte yer alması gerektiğini dile getirdi. Abulaban: “Bizleri burada bir araya getiren proje Milli Eğitim Bakanlığının sorumluluğunda yürütülmekte olan Avrupa Birliği tarafından finanse edilen bir proje ve bu proje Türkiye’nin okul öncesi eğitimde yüzde yüze ulaşma hedefine katkı sağlamayı amaçlayan bir projedir” dedi.
Konuşmaların ardından toplantı okul öncesi eğitim çalışmalarının yapılmasındaki amaç ve yönü belirten sunum ile devam etti.
Öte yandan dezavantajlı koşullarda yaşayan çocukların okul öncesi eğitim ve gündüz bakım hizmeti veren kurumlara kayıt ve devam oranları ile çocukları bu hizmetlerden yararlanan ailelerin sayısını arttırmayı amaçlayan proje 43 ay süre ile uygulanacak.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu