Advert
Advert
Advert

Günlük 16 bin Suriye ekmeği üretiliyor

Suriye'nin Kobani bölgesinden Türkiye'ye sığınan mülteciler için kurulan mobil fırındaki son sistem makinelerle günlük 16 bin Suriye ekmeği üretiliyor.

Günlük 16 bin Suriye ekmeği üretiliyor
Günlük 16 bin Suriye ekmeği üretiliyor

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde bulunan YİBO Çadırkentte kurulan mobil fırındaki son sistem teknoloji ile günlük 16 bin Suriye ekmeği üretilerek, çadır kentte ve ilçedeki mültecilere dağıtıldı. Mobil fırında 10 Suriyeli usta 24 saat esasıyla vardiyalı olarak görev yapıyor. Mobil yemek aracında ise günlük 5 bin kişilik yemek ve kahvaltı hazırlanarak, mültecilere veriliyor. Zaman zaman STK'lar ve ilçe belediyelerinin de yemek konusunda destek olduğu sığınmacılar, üç öğün yemek imkanı buluyor.

Kobani'den savaş korkusuyla kaçan 170 bin Suriyelinin Yumurtalık Bölgesi'nden giriş yaptığına dikkat çeken Vali Küçük, Suriyeli misafirlerin tüm ihtiyaçlarını temin ederek, kendi evlerinde hissettirmeye çalıştıklarını kaydetti. Suriyeli sığınmacıların en büyük sorununun ekmek ve yemek olduğunu vurgulayan Vali Küçük, "Bölgemize gelen Suriyeli misafirlerin en büyük sorunu ekmek ve yemek konusuydu. Bunu da kurulan mobil fırın ve yemek aracıyla çözdük. Her gün Suriyeli ustalar tarafından, son sistem teknoloji ile 16 bin Suriye ekmeği üretilerek, dağıtılıyor. Yine her sabah kahvaltı ve çorba, her gün iki öğün yemek çıkartılıyor. El değmeden ekmek ve yemekler, Suriyeli kardeşlerimizin sofralarına ulaştırıyoruz" dedi.

Vali Küçük, yemek konusunda destek veren belediye ve sivil toplum kuruluşlarına da teşekkür etti.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle