Advert
Advert
Advert

Urfa'daki Bakanların toplantısında çıkan sonuç? Elektrik sorunu çözüldü mü?

Bugün Şanlıurfa'daki elektrik sorunu 3 bakan ve Şanlıurfa milletvekillerinin katıldığı bir toplantıda ele alındı. çiftçilerin de dinlendiği toplantıdan ne sonuç çıktı? çiftçiler sayaç takacak mı? toplantıdan çıkan karar ne oldu? detaylar haberimizde...

Urfa'daki Bakanların toplantısında çıkan sonuç? Elektrik sorunu çözüldü mü?
Urfa'daki Bakanların toplantısında çıkan sonuç? Elektrik sorunu çözüldü mü?

İbrahim AKBAŞ'ın haberi...

Günlerdir Türkiye gündeminden düşmeyen Şanlıurfa'nın özellikle tarımsal sulama alanında bulunan enerji sorunu bugün tekrar masaya yatırıldı.
Başkanlığını Şanlıurfa Milletvekili Gıda Tarım ve Hayvancılık  Bakanı Faruk ÇELİK'in yaptığı toplantıya Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat ALBAYRAK, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel EROĞLU, Şanlıurfa Milletvekilleri Dr. Ahmet Eşref FAKIBABA, Mehmet AKYÜREK, Mehmet Ali CEVHERİ, Mahmut KAÇAR, Halil ÖZCAN, Şanlıurfa Valisi İzzettin KÜÇÜK ve Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat ÇİFTÇİ'nin yanısıra  Şanlıurfa ve Mardin'den çok sayıda STK Başkanı, partili ve çiftçiler katıldı.

ÇİFTÇİLERİN GÖRÜŞLERİ TEK TEK ALINDI
Basına kapalı olarak yapılan toplantıda Gıda Tarım ve Hayancılık Bakanı Faruk ÇELİK 1.700.000 milyon TL  Tarımsal sulamada kullanılan elektrik bedeli olduğunu vurguladı. Toplantıda mevcut uygulamadan kaynaklanan sorunlar ve çözüm önerileri görüşüldü. Toplantıya katılan çiftçilerin görüşleri ve sorunları tek tek ele alındı ve Bakanlar tarafından cevaplandırıldı.

TOPLANTIDA "HIRSIZ" İFADELERİ DE GÜNDEME GELDİ
Toplantıda söz alan katılımcılar Şanlıurfa'nın huzur kenti olduğunu ve bölgeye örnek olduğunu vurguladı. Çiftçiler bizim için "Hırsız" ifadeleri kullanılarak kamuoyunda yetkililerin yanlış yönlendirildiğini söyledi. Çiftçiler; sulamada farklı tarifelerde elektrik bedeli alındığını ifade etti. Bu farklılığın ortadan kaldırılması ve DEDAŞ'ın yaptığı haksız uygulamalarla vatandaşa güven vermediğini belirtterek, sayaç üzerinden yapılacak tahakkuk yerine dönüm başına tahsilat yapılmasını talep ettiler.

BAKANLARDAN HAKEM TALEP ETTİLER
 Anlaşmazlıklarda DEDAŞ ile vatandaş arasında bir hakem heyeti talebinde bulunan Çiftçiler, “DEDAŞ zaten bizim taleplerimizi dikkate almıyor ve bize haksızlık yapıyor. Bu nedenle itirazlarımızda bir karşılık bulmuyor. Bir çok çiftçi yüklü borçla karşı karşıya kalmış durumdadır. Çiftçiler ivedi olarak bu mevsimde ekinlerin kurumaması için elektrik kesintilerinin asgariye indirilmeli. Zaten ekinlerin %20 si kurumuş durumdadır. Halen haksız yere desteklemesini alamayıp mağdur edilen çiftçilerimiz var” diyerek sıkıntılarını dile getirdiler.

ÇİFTÇİLERİN SAYAÇ TAKMASI ZORUNLU OLACAK
Toplantının ikinci ve sonuç bölümünde alınan kararlar açıklandı. Alınan kararlar gereği; Sayaçlar hızla takılacak, sulama kanalları hızlı bir şekikde bitirilecek, firma enerji Bakanlığı tarafından  denetlenecek ve bu maddelerden geri dönüş asla olmayacaktır.. Burada amaç tasrrufu sağlamak ve paydaşların zararını önlemektir. Iki yıl boyunca mevcut uygulama olan dönüm başı ödeme devam edecek. Ancak bu arada sayaçlarda takılacak. Bu şekilde sayaçta kullanılan miktar dönüm başından az olursa  aradaki  fark üreticiye geri ödenecek. Yüksek olması durumunda ise dönüm başı ödenmesi gereken en tüksek rakamdan fazlası alınmayacak. Toplantı sonucunu açıklayan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk ÇELİK, “firmanın tahsil etmesi gereken miktarı hükümet olarak biz yükleniyoruz”  dedi.

Daha sonra Bakanlar ve Milletvekilleri toplantıyla ilgili basına açıklama yaparak, basın mensuplarınında sorularını cevapladılar. Bakanlar ve Milletvekilleri sorunu tarafların menfaatleri doğrultusunda sonlandırdıkları için mutlu bir şekilde toplantı yerinden ayrıldılar.


www.balikligol.com

urfa dedaş sorunu dedaş elektrik sorunu urfada enerji sorunu Şanlıurfa bakanlar urfa vekilleri
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
hasan taniş     2016-06-18 Sayin millet vekili faruk çelik bu kararı veriyorsunuz sayaç ta ne kadar para gelecek se çiftçiye o parayı millete verin millet ise ne kadar para kalacak sa tarlalarda n o parayi size versin (ben çiftçi [hasan TANİŞ] OLARAK TARLA MA BU ŞEKİLDE KABUL EDERİM...)
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu