Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Kültür Sanat Güneydoğuda Bir Liman Şehri Birecik

Güneydoğuda Bir Liman Şehri Birecik

Birecikli yazar Seven Bozduman’dan Birecik’in tarihi dokusunu anlatan, Birecik’in geçmişini bilmek isteyenlere ışık olacak olan “Güneydoğuda Bir Liman Şehri Birecik” isimli kitap yazdı.

Giriş Tarihi: 14 Haziran 2014 Cumartesi 21:44
Güneydoğuda Bir Liman Şehri Birecik

Basımı tamamlanan kitabın yazılmasında geniş çaplı araştırma yapan yazar Seven Bozduman; Bir Birecik sevdalısı olarak uzun zamandır üzerinde çalıştığı Güneydoğuda Bir Liman Şehri Birecik isimli kitabı hazırlayarak Birecik’teki değerleri, sanatları, tarihi geçmişini, unvan ve lezzetlerini yazarak Birecik hakkında bilgi edinilmesinde tüm kapsamları ile bulmalarına yardımcı olmak amacıyla yazmaya çalıştım. Bozduman; Bu kitap ile gelecek nesillere Birecik’imi bir nebze olsun aktarabilirsem diye her bilgiye yer vermeye çalıştım dedi.

Yazar Bozduman; bu kitabın içerisinde 16. yüzyılda Diyarbakır’ın bir eyaletinin 8. sancağı olan raka şehri Birecik’i orijinal resimlerle konu aldığını kısaca konu başlıkları;
-Birecik’in tarihi dokusunu,
-Birecik’te yaşamış uygarlık ve medeniyetleri,
-El sanatları ve kaybolan meslekleri,
-1920’deki Fransız işgali,
-Birecik’e has olan kendirciği,
-Birecik Lakaplarını,
-Yazarlarını,
-Birecik’in zenginliklerini,
-Birecik’in has damak tadını,
-En çok önemli araştırdığı 16. yüzyılda Birecik tersanesini buharlı gemiyi,
-Tarihe mal olan Birecik kalesi ve surlarını
-En önemli olan surlarda bulunan kitabelerin Türkçe anlamları ile açıklamalarını
 
İşlediğini belirterek Birecik hakkında bilgi sahibi olmak isteyenlere eşsiz bir eser sunduğunu ifade etti.

Son olarak Birecik Sevdalısı olan yazar Seven Bozduman’ın araştırmalarının devam edeceğini ve Bireciklilere ve Birecik’i tanımak isteyenlere elinden gelen tüm çabayı göstererek yeni eserlerini hazırlayacağını dile getirdi.

Yazar Seven Bozduman; 1961 yılında Birecik’te doğdu. Eğitimini Birecik’te tamamlayan Bozduman çeşitli sivil toplum örgütlerinde idarecilik yaptı. Futbolda Şanlıurfa amatör sporlar federasyonu kurucularından, Birecik ve Urfada amatör takımlarda futbol oynadı. Birecik sevdalısı olarak Bireciklilere ve gelecek nesillere ayna olacak olan Güneydoğuda Bir Liman şehri Birecik isimli eserini hazırlayan Bozduman evli 4 çocukludur.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com