Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Ekonomi Güneş ışınlarıyla sulama yapan makineye patent verildi

Güneş ışınlarıyla sulama yapan makineye patent verildi

Şanlıurfa’da bir ziraat mühendisi tarafından imal edilen Mobil Güneş Pili Sulama Makinesine Türk Patent Enstitüsü Patent Dairesi Başkanlığı tarafından patent verildi.

Giriş Tarihi: 26 Şubat 2015 Perşembe 18:27
Güneş ışınlarıyla sulama yapan makineye patent verildi

Ziraat Yüksek Mühendisi Ümran ATAY tarafından yürütülen TÜBİTAK-1001 110O541 No’lu proje kapsamında imal edilen Mobil Güneş Pili Sulama Makinesine Türk Patent Enstitüsü Patent Dairesi Başkanlığı tarafından patent verildi.


2007 yılından beri Güneş pili sulama sistemiyle ilgili olarak birçok çalışma yapan GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nün (GAPTAEM),  ’Seyyar Güneş Pili Sulama Sistemli Prototip Bir Makinenin Kurulumu ve Diğer Enerji Kaynaklı Sulama Sistemleriyle Uygulamaya Dönük Etkinliğinin Araştırılması‘ adlı bu projesinin en önemli projelerden biri olarak görülüyor.

Bu proje kapsamında özgün olarak tasarlanan ve imalatı yapılan Mobil Güneş Pili (Fotovoltaik, PV) Sulama Sistemli Prototip Makinede; Makinenin mobil özellikte olması ve değişik konumdaki arazilere kolaylıkla transfer edilebilmesi, PV platformunun güneşi 2 düzlemde (doğu-batı ve kuzey-güney yönünde) otomatik takip ederek güneş ışıklarını dik alabilmesi, yan destek kolları, alt destek ayakları ile PV platform rüzgâr yüküne karşı dayanıklı olacak şekilde tasarlanmış olması, panellerin olduğu platform tek düzlemde olduğu için panellerin üzerinde tüm gün gölge oluşmaması, makinede hem doğru akım (DC) hem de alternatif akım (AC) mevcut olması gibi özelikler makinenin özellikleri arasında yer alıyor.

(İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Gap Zeytinciliğini Arap Emirliklerinde Tanıttılar

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com