Advert
Advert
Advert

GÜNEŞ ENERJİSİNDEN ELEKTRİK ÜRETTİLER

GÜNEŞ ENERJİSİNDEN ELEKTRİK ÜRETTİLER
GÜNEŞ ENERJİSİNDEN ELEKTRİK ÜRETTİLER

Milli Eğitim Bakanlığı ile Microsoft ile ortaklaşa başlattığı ‘Yenilikçi Öğretmenler Programı' kapsamında 3 öğretmen tarafından geliştirilen güneş enerjisinden elektrik üreten sistemi 3 ayda tamamlayan öğretmenler proje için 7 bin TL harcadı. İlyaslı İlköğretim Okulu'nda görevli Serkan Uğur'un, Ömer Nuri Turan ve Ayşe Çoşkun adlı öğretmenlerin hazırladığı proje günlük ortalama 4 KW elektrik üretiyor.
Proje ile Uşak'taki okullar arasında bir ilki başardıklarını anlatan Proje Koordinatörü Serkan Uğur, "Hedefimiz yenilenebilir enerjiye dikkat çekerek çevre bilincini öğrencilerimize aşılamaktı. Proje başarılı olduğu için amacımıza ulaştık"dedi.
Yaklaşık 3 ay süren proje çalışmalarında 7 bin TL para harcadıklarını kaydeden Serkan Uğur, "Geliştirdiğimiz sistem kış aylarında günlük ortalama 3 KW yaz aylarında ise 4 KW elektrik üretebilecek. Okulumuzda kurulan bu sistem Uşak'ta Mili Eğitim Bakanlığı bünyesindeki bir okulda ilk kez uygulanan bir sistemdir. Amacımız yenilenebilir enerjiye dikkat çekerek öğrencilerimize temiz çevre bilinci kazandırmaktır. Dünyadaki katı yakıtlar hızla tükenmektedir. Güneş ise sınırsız bir enerji kaynağı ve çevreye hiçbir zararı bulunmamaktır. Bizler de bu sitemi kurarak temiz enerjiye dikkat çekmek istedik. Geliştirdiğimiz sistem Bilişim Teknoloji sınıfında bir bilgisayar, bir projeksiyon cihazı, yazıcı ve bir tarayıcının çalıştırılmasında, güvenlik sitemi, okul binasının aydınlatılmasında ve geceleri okul bahçesinin aydınlatılmasında kullanılabilecek. Sistemin kuruluşunda maddi-manevi olarak okulumuza katkıda bulunan herkese teşekkür ediyoruz"dedi.
Serkan Uğur, hazırladıkları proje ile Nisan ayında yapılacak il seçmelerinde birinci olmaları halinde Haziran ayında Çanakkale'de gerçekleştirilecek Türkiye finaline katılacaklarını söyledi.

İHA

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
FETÖ Futbol sahalarına dadandı! Silivri Urfaspor Maçında bakın ne yaptılar
FETÖ Futbol sahalarına dadandı! Silivri Urfaspor Maçında bakın ne yaptılar
Şanlıurfa’da cinayet Zanlısı 20 yıl sonra sahte kimlikle yakalandı
Şanlıurfa’da cinayet Zanlısı 20 yıl sonra sahte kimlikle yakalandı