Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Tekno Bilim GÜNEŞ ENERJİSİNDEN ELEKTRİK ÜRETTİLER

GÜNEŞ ENERJİSİNDEN ELEKTRİK ÜRETTİLER

Giriş Tarihi: 26 Şubat 2010 Cuma 11:17
GÜNEŞ ENERJİSİNDEN ELEKTRİK ÜRETTİLER

Milli Eğitim Bakanlığı ile Microsoft ile ortaklaşa başlattığı ‘Yenilikçi Öğretmenler Programı' kapsamında 3 öğretmen tarafından geliştirilen güneş enerjisinden elektrik üreten sistemi 3 ayda tamamlayan öğretmenler proje için 7 bin TL harcadı. İlyaslı İlköğretim Okulu'nda görevli Serkan Uğur'un, Ömer Nuri Turan ve Ayşe Çoşkun adlı öğretmenlerin hazırladığı proje günlük ortalama 4 KW elektrik üretiyor.
Proje ile Uşak'taki okullar arasında bir ilki başardıklarını anlatan Proje Koordinatörü Serkan Uğur, "Hedefimiz yenilenebilir enerjiye dikkat çekerek çevre bilincini öğrencilerimize aşılamaktı. Proje başarılı olduğu için amacımıza ulaştık"dedi.
Yaklaşık 3 ay süren proje çalışmalarında 7 bin TL para harcadıklarını kaydeden Serkan Uğur, "Geliştirdiğimiz sistem kış aylarında günlük ortalama 3 KW yaz aylarında ise 4 KW elektrik üretebilecek. Okulumuzda kurulan bu sistem Uşak'ta Mili Eğitim Bakanlığı bünyesindeki bir okulda ilk kez uygulanan bir sistemdir. Amacımız yenilenebilir enerjiye dikkat çekerek öğrencilerimize temiz çevre bilinci kazandırmaktır. Dünyadaki katı yakıtlar hızla tükenmektedir. Güneş ise sınırsız bir enerji kaynağı ve çevreye hiçbir zararı bulunmamaktır. Bizler de bu sitemi kurarak temiz enerjiye dikkat çekmek istedik. Geliştirdiğimiz sistem Bilişim Teknoloji sınıfında bir bilgisayar, bir projeksiyon cihazı, yazıcı ve bir tarayıcının çalıştırılmasında, güvenlik sitemi, okul binasının aydınlatılmasında ve geceleri okul bahçesinin aydınlatılmasında kullanılabilecek. Sistemin kuruluşunda maddi-manevi olarak okulumuza katkıda bulunan herkese teşekkür ediyoruz"dedi.
Serkan Uğur, hazırladıkları proje ile Nisan ayında yapılacak il seçmelerinde birinci olmaları halinde Haziran ayında Çanakkale'de gerçekleştirilecek Türkiye finaline katılacaklarını söyledi.

İHA

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Türkiye Harekete Geçti: Uzay Ajansı’nı Başbakanlık kuracak

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com