Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Tekno Bilim Güneş enerjili formula araçları piste iniyor

Güneş enerjili formula araçları piste iniyor

TÜBİTAK’ın 2005 yılından itibaren düzenlediği‘Alternatif Enerjili Formula Araç Yarışları’, bu yıl 40üniversiteden 66 takımın katılımıyla 9-15 Temmuz 2012 arasında İzmit Körfez Yarış Pisti'nde yapılacak.

Giriş Tarihi: 9 Temmuz 2012 Pazartesi 13:50
Güneş enerjili formula araçları piste iniyor
Alternatif enerji kaynaklarına dikkat çekmek ve üniversite öğrencilerinin fikirlerini üretime geçirebilmelerine imkan sağlamak amacıyla düzenlenen TÜBİTAK Formula G-Güneş Arabaları Yarışı ve Hidromobil-Hidrojen Enerjili Araba Yarışı, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde İzmit Körfez Yarış Pisti'nde başlıyor.Türkiye'nin her yerinden üniversite takımlarının kendi ürettikleri araçlarla katıldığı Formula G’nin bu yıl 8.’si, Hidromobil Yarışları’nın ise 6.’sıgerçekleştirilecek.

TÜBİTAK Formula G Güneş Arabaları Yarışına ilk yıl 16 takım katılırken, 2012’de sayı 42 oldu. Hidrojen Arabaları Yarışının ilk yılında 12 takım yer alırken, bu yıl 24 takım yarışacak. Formula G ve Hidromobil Yarışları 1950 metrelik İzmit Körfez Yarış Pisti’nde yapılacak.Hidromobil araçları için ücretsiz yakıt, teknik destek ve kuru buz Linde Gaz A.Ş. tarafından sağlanacak.

Güneş ve hidrojen gibi temiz ve yenilenebilir enerji kaynaklarıyla çalışan araçların katıldığı yarışlarher geçen yıl büyük ilgi görüyor. Üniversitelilerin geliştirdiği alternatif enerjili araçlar, teknik kontrol ve test sürüşlerinin ardından 14 Temmuz Cumartesi günü sıralama turlarına katılacak. 15 Temmuz Pazar günü ise Formula G yarışlarının finali saat 13.00’de, Hidromobil yarışlarının finali ise saat 14.30’da yapılacak. Yarışmaların final programına Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün ve TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak’ın da katılması bekleniyor.

Antep’in Hidrofıstığı, Bursa’nın Timsah’ına karşı

Üniversite öğrencilerinin geliştirdiği alternatif enerjili araçlar,tasarımları, isimleri ve logoları ile dikkat çekiyor. Türkiye’nin en hızlısı olabilmek için yarışacak arabaların isim ve logolarında bulundukları kentlerin tarihive yöresel simgeleri yer alıyor. Formula G’de Hatay Mustafa Kemal Üniversite’nin aracı ismini Asi Nehri’den alırken, Kocaeli Üniversitesi aracına ‘Körfez’, Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi ‘İstiklal’, Hava Harp Okulu ‘Feza’, Hitit Üniversitesi ‘Kadeş’, Gazi Üniversitesi ‘Şems-i Gazi’, Akdeniz Üniversiteside ‘Portacar’ ismini verdi. Hidromobil kategorisindeUludağ Üniversitesi’nin aracına ‘Timsah’ ismi verilirken, Gaziantep Üniversitesi’nin araçlarından biri ‘Zeugma', diğeri ise ‘Hidrofıstık’ ismiyle yarışacak. Dumlupınar Üniversitesi‘21. Yüzyıl Hazerfen’, Selçuk Üniversitesi de ‘Selçuk Sümer’ isimli araçlarıyla yarışmada yerini alacak.

Geçen yıl düzenlenen yarışlarda Formula G’de İstanbul Üniversitesi birinci olurken, Hidromobil kategorisinde ise İzmir MMO Öğrenci Komisyonu’nun tasarladığı araç yarışmayı ilk sırada tamamlamıştı.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Google ve Apple'ı Peşinden Koşturan Proje: GlassOuse

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com