Advert
Advert
Advert

Gülden Erbakan pozu-

Gülden Erbakan pozu-
Gülden Erbakan pozu-

Gülden Erbakan pozu-

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Türk İnsansız Hava Aracı ANKAyı simülatörlerle uçurdu. Gül, buradaki ziyareti sırasında objektiflere öyel bir poz verdi ki.

Engin KAŞDAŞ yazdı...

TAI tesislerini gezen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, burada pilot ceketi de giyerek bir F-16nın kokpitine bindi.

ABDULLAH GÜLÜN GEZİSİNDEN ÇARPICI KARELER İÇİN TIKLAYIN

Tesisleri ilk kez ziyaret eden Gül, burada TAI ile ilgili brifing aldı. Ardından, Ana Üretim ve Montaj Hangarını gezdi. Çalışmalar hakkında bilgi alan Gül, burada F-16 uçağının kokpitine bindi. Gül, kokpite binmeden önce üzerinde cumhurbaşkanlığı forsu ve isminin bulunduğu pilot ceketi giydi, başına pilot şapkası taktı. Gül ziyaretinde, yazılımı TUSAŞ mühendisleri tarafından geliştirilen, Türk İnsansız Hava Aracı ANKAyı, sistem entegrasyon laboratuarında simülatörlerle de uçurdu.

Gülün objektiflere verdiği bir poz, akıllara 54. hükümetin Başbakanı Prof. Dr. Necmettin Erbakanın 1996 yılında TAIde yaptığı incelemeler sırasında verdiği pozu hatırlattı. 

Refahyol hükümetinin Başbakanı Prof. Dr. Necmettin Erbakan, Endonezya gezisi sırasında gezdiği uçak fabrikasında, ortak üretim önerisini yaparken, Türkiyedeki beyin göçüne dikkat çekmişti. 

Türkiyeye döndükten sonra 28 Eylül 1996da TAIye bir ziyaret gerçekleştiren Prof. Dr. Erbakan, ziyaret sırasında bir F-16 jetine binmiş ve En ileri teknolojiyi en büyük başarıyla tatbik eden yüksek kabiliyetimizi yerinde müşahade ettik demişti.  Erbakanın bu ziyaretleri malum çevrelerde büyük rahatsızlık yaratmıştı. 

Erbakan, F-16 kokpitindeki meşur pozunu da bu tarihte vermişti. 

/

Erbakandan tam 10 yıl sonra Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da, 2 Haziran 2006 yılında AIye ziyerette bulunan ilk Başbakan olmuştu. 

Erbakanın ziyaretinden tam 14 yıl sonra bu kez Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TAIye bir ziyaret gerçekleştirdi ve o günü hatırlatan bu pozu verdi. 

/

HABERVAKTİM.COM/ÖZEL

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinden Flaş Yolsuzluk Açıklaması
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinden Flaş Yolsuzluk Açıklaması
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir