Advert
Advert
Advert

Gül San, İbrahim Ayhan'la vekiliği konuştu

Gül San, İbrahim Ayhan'la vekiliği konuştu
Gül San, İbrahim Ayhan'la vekiliği konuştu

Urfahaber.net ve GAP Gündemi köşe yazarı Gül San, Şanlıurfa BDP Milletvekili İbrahim Ayhan’la cezaevinden avukatı aracılığıyla gündeme dair röportaj yaptı.

İbrahim Ayhan, röportajında AK Parti hükümetine sert eleştiriler yönelterek “tutukluluğum siyasidir” dedi. Konuşmasında uzlaşma ve yeni anayasa hakkında hiçbir soruya değinmeyen röportaj sadece milletvekilliği ve tutukluluğu ile ilgili alanla sınırlı kaldı.

 

İşte Gül San’ın yayımlanan röportajı;

Hapishane, dışarıdakiler içeridekilerden özgür olduklarını zannetsinler diye yapılmış… Dışarıda olup düşünsel olarak sisteme bağımlı olan o kadar çok insan var ki. Düşüncelerin yüreklerin kimliklerin halkların özgür olması dileğiyle, Şanlıurfa BDP Milletvekili İbrahim Ayhan’la cezaevinden avukatı aracılığıyla yapılan röportajı okuyabilirsiniz.

 

Gül SAN; Geçen dönem milletvekilliğini az fark oyla kaybetmiştiniz bu dönem aldığınız oy oranı ile rekor kırdınız size olan desteğin katlanarak artmasını nasıl yorumlarsınız?

 

İBRAHİM AYHAN - Öncelikle şahsınızda tüm Urfa halkımızı en içten duygularım özlemle, sevgiyle selamlıyorum. Ülke olarak demokrasiye Özgürlüğe ve barışa her şeyden çok ihtiyaç duyduğumuz hassas bir süreçten geçiyoruz. Duyarlı olan herkesin bu süreçte üzerine düşen sorumlulukları azami ölçüde rolünü oynaması gerekmektedir.

Bende uzun bir süreçten beri demokratik siyasal mücadelede halkımızın özlemini duyduğu değerler için çalışmalar yürütüyorum. Bu kapsamda 2007 yılındaki genel seçimlerde halkımızın büyük desteğine rağmen oynanan oyunlardan dolayı milletvekilliğini çok az oy farkıyla kaybettim. Daha sonra Demokratik siyaset çalışmalarını partimde sürdürdüm. Bu süreç içerisinde başta Kürt sorunu olmak üzere toplumsal sorunların çözümü için tüm gücümle çalışarak halkımızın yanında yer aldım. Ancak bu çalışmaları yürütürken ve halen de cezaevinde olmam dahil olmak üzere birçok haksız ve hukuksuz uygulamalara maruz kaldım.

Buna karşın 12 Haziran seçimlerinde halkımızın büyük desteğiyle ve sahiplenmesiyle yüksek sayılan oylarla cezaevinde milletvekili seçildim. Rekor bir oyla halkımızın sahiplenmesini kuşkusuz çok önemli görüyorum. Aslında şahsımdaki bu sahiplenme haksızlığa karşı adalete ve barışa olan sahiplenmedir. Halkımız özgürlükten yana tercihini güçlü bir şekilde ortaya koymuştur, diye düşünüyorum. Bu durumu önemsemek ve saygı duymak gerekiyor.

 

Gül SAN - Diğer milletvekilleriyle birlikte yasaklandınız. Sizce yasal ve hukuki yollarla mücadeleye ek olarak, hangi yolları denemeyi düşünüyorsunuz?

İBRAHİM AYHAN - Doğrusu böylesi bir yasakla karşı karşıya kalacağımızı tahmin etmemiştim. Halkımızın iradesine karşı tahammülsüzlüğün bu düzeyde gerçekleşmesi çok vahim bir durumdur. Bu karar hiçbir şekilde hukuki değildir. Tamamen siyasi bir konu, yasal ve hukuki mücadelemiz sonuna kadar sürecektir. Ancak bunun dışındaki tüm demokratik tepkileri, halkımızın kendi iradesine sahip çıkma temelinde güçlü bir şekilde ortaya koyduğuna inanıyorum.

 

Gül SAN - Hükümetin bu sorunu çözeceğine inanıyor musunuz? Sizce Meclis'i etkilemenin ve kararı geri çekmek için yasal değişikliklere gitmeye zorlamanın en geçerli yolu nedir?

İBRAHİM AYHAN - Sorunu çözme konusunda hükümetin samimi olmadığına inanıyorum. Sorunu yaratan esas nedenin hükümet olduğunu düşünüyorum. Çözümsüzlüğe dair söylem ve yaklaşımlarında bunu görmek mümkündür. Hakkımızda verilmiş herhangi bir yargı hükmü olmadığı halde meclise gidemememiz, halkın iradesinin rehin tutulmasıdır. Bu hukuksuzluğun ortadan kaldırılması Demokrasi ve Özgürlük değerlerine sahip çıkarak gerçekleşecektir.

 

Gül SAN - "Ya Özgürlük Ya Özgürlük" seçim sloganıyla kampanya yürütüldü. Özgürlük şimdi verilmediğine göre, "Ya Özgür lük”ün ikinci şıkkı olan alternatifiniz ne olabilir? Sözgelimi özerkliğin ilanı olabilir mi?

İBRAHİM AYHAN - Özgürlüğün alternatifi yine özgürlüktür. Yapılması gereken daha fazla özgürlük mücadelesi vermektir. Demokratik özerkliği de bu kapsamda değerlendirmek gerekir.

 

Gül SAN - Cezaevinde ne tür eylemler ve tepkiler gerçekleştirmek niyetindeyseniz?

İBRAHİM AYHAN - Yaşanan hukuksuzluğa karşı daha çok yazılı iletişim yoluyla düşüncelerimi paylaşarak tepkimi dile getirmeye çalışıyorum. Dört duvar arasında kısıtlanmış olmak bunun dışında başka bir alternatif bırakmıyor.

 

Gül SAN - Seçmenlerinizi, Anayasa Mahkemesi ve AİHM'de "oyumuz gasp edildi" türünden şikayet etmeye yönlendirecek misiniz?

İBRAHİM AYHAN - Bu tür hak arama yolları kuşkusuz halkımız tarafından değerlendiriliyor. Halkımızın kendi oyuna sahip çıkma konusunda çok duyarlı ve bilinçli olduğuna inanıyorum. Bunun için kararlı bir mücadele içerisinde olacaklarına inanıyorum.

 

Gül SAN - Vekilliğinizin düşmesi halinde, yerinizi muhtemelen AKP'den milletvekilleri alacaktır? Onlara "milletvekili olmayın; haram lokma yemeyin" diye çağrı yapmayı düşünüyor musunuz?

İBRAHİM AYHAN - Onlar haram lokmayı Diyarbakır’da yediler zaten, tüm engellemelere rağmen halkımızın bin bir zorlukla kazandığı vekillere AKP’nin göz dikmesi akıl almaz bir ruh hali…

 

Gül SAN - Eğer bu milletvekilleri sizin çağrınıza uymazlarsa, onları tecrit etmek ve reddetmek veya boykot etmek konusunda Urfalı seçmenlerinize çağrı yapacak mısınız?

İBRAHİM AYHAN - Şayet böyle talihsiz bir durum gerçekleşirse halkımızın onlara en iyi cevabı vereceğine inanıyorum. Halkımız her açıdan onları mahkum edecektir.

 

Bu bağlamda Urfa Halkına sesimi ulaştırmasa da köprü görevi aldığınız için başta siz olmak üzere tüm duyarlı insanlara selam, saygı ve sevgilerimi iletiyorum.

Özgür yarınlarda buluşmak dileğiyle… İbrahim AYHAN / Şanlıurfa BDP Milletvekili

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şanlıurfa’da Öğretmenler Günü Kutlaması
Şanlıurfa’da Öğretmenler Günü Kutlaması
Başkan Çiftçi, İlkokul Öğretmeni İle Buluştu
Başkan Çiftçi, İlkokul Öğretmeni İle Buluştu