Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Gül, neden Kürtçe konuşmadı?

Gül, neden Kürtçe konuşmadı?

Giriş Tarihi: 1 Ocak 2011 Cumartesi 11:11
Gül, neden Kürtçe konuşmadı?

Gül, neden Kürtçe konuşmadı?

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Diyarbakır gezisinin ilk gününde beklentilere rağmen “yapmacık” olarak algılanacağı gerekçesiyle Kürtçe kelime kullanmadı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Diyarbakır gezisinin ilk gününde beklentilere rağmen “yapmacık” olarak algılanacağı gerekçesiyle Kürtçe kelime kullanmadı. Gülün Diyarbakır havaalanında karşılanması sırasında protokolde gerisinde yer almasına rağmen Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemirin, 7. Kolordu Komutanı Korgeneral Salih Zeki Çolakın önünde yer alması dikkati çekti.

Gezinin çözülen kodlarıCumhurbaşkanlığı kaynaklarından alınan bilgilere göre, Gülün, Diyarbakır gezisi yaklaşık 4 ay önce planlandı. Gezinin yılın son günlerine ve cuma gününe denk getirilmesine özen gösterildi. Gül, gittiği illerde, genellikle cuma namazı kılmayı da tercih ediyor. Demokratik Toplum Kongresinin bildirisiyle iki dil ve özerklik tartışmalarının gündeme gelmesinden sonra Gülün kurmayları, gezinin iptali konusunu da değerlendirdi. Ancak, Gül, gezi programının iptal edilmesini istemedi. Gezinin, iki dil ve özerklik tartışmaları ile MGK toplantısının ertesi günü olmasının tamamen konjonktürden kaynaklanan bir tesadüf olduğu belirtildi.

Konuşsam olurdu ama!..

Cumhurbaşkanı Gül, bir il gezisine çıkmadan önce ilk kez danışman grubuyla kapsamlı bir hazırlık toplantısı yaptı. Toplantıda, belediye ziyaretinde veya organize sanayi bölgesindeki konuşmasında Cumhurbaşkanının Kürtçe bir kelime kullanıp kullanmama konusu da değerlendirildi.

Alınan bilgiye göre Gül, danışmanlarına, “Ben hiç Kürtçe bilmiyorum. Eğer Kürtçe bilseydim hiçbir çekincem yok, Kürtçe de konuşurdum. Ancak bilmediğim için bu atmosferde Kürtçe bir kelime kullanırsam bu yapmacık olur” dedi.

milliyet

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

HAC kuraları ne zaman çekilecek? tarih belli oldu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com