Advert
Advert
Advert

Gül, neden Kürtçe konuşmadı?

Gül, neden Kürtçe konuşmadı?
Gül, neden Kürtçe konuşmadı?

Gül, neden Kürtçe konuşmadı?

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Diyarbakır gezisinin ilk gününde beklentilere rağmen “yapmacık” olarak algılanacağı gerekçesiyle Kürtçe kelime kullanmadı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Diyarbakır gezisinin ilk gününde beklentilere rağmen “yapmacık” olarak algılanacağı gerekçesiyle Kürtçe kelime kullanmadı. Gülün Diyarbakır havaalanında karşılanması sırasında protokolde gerisinde yer almasına rağmen Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemirin, 7. Kolordu Komutanı Korgeneral Salih Zeki Çolakın önünde yer alması dikkati çekti.

Gezinin çözülen kodlarıCumhurbaşkanlığı kaynaklarından alınan bilgilere göre, Gülün, Diyarbakır gezisi yaklaşık 4 ay önce planlandı. Gezinin yılın son günlerine ve cuma gününe denk getirilmesine özen gösterildi. Gül, gittiği illerde, genellikle cuma namazı kılmayı da tercih ediyor. Demokratik Toplum Kongresinin bildirisiyle iki dil ve özerklik tartışmalarının gündeme gelmesinden sonra Gülün kurmayları, gezinin iptali konusunu da değerlendirdi. Ancak, Gül, gezi programının iptal edilmesini istemedi. Gezinin, iki dil ve özerklik tartışmaları ile MGK toplantısının ertesi günü olmasının tamamen konjonktürden kaynaklanan bir tesadüf olduğu belirtildi.

Konuşsam olurdu ama!..

Cumhurbaşkanı Gül, bir il gezisine çıkmadan önce ilk kez danışman grubuyla kapsamlı bir hazırlık toplantısı yaptı. Toplantıda, belediye ziyaretinde veya organize sanayi bölgesindeki konuşmasında Cumhurbaşkanının Kürtçe bir kelime kullanıp kullanmama konusu da değerlendirildi.

Alınan bilgiye göre Gül, danışmanlarına, “Ben hiç Kürtçe bilmiyorum. Eğer Kürtçe bilseydim hiçbir çekincem yok, Kürtçe de konuşurdum. Ancak bilmediğim için bu atmosferde Kürtçe bir kelime kullanırsam bu yapmacık olur” dedi.

milliyet

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır