Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık GSS 2012Ye erteleniyor, ceza kalkıyor

GSS 2012Ye erteleniyor, ceza kalkıyor

Giriş Tarihi: 27 Eylül 2010 Pazartesi 21:26
GSS 2012Ye erteleniyor, ceza kalkıyor

1 Ekimde yürürlüğe girecek Genel Sağlık Sigortası uygulaması 2012ye erteleniyor. 31 Ekime kadar başvurmayana verilecek para cezası ise ortadan kaldırılacak.

Genel Sağlık Sigortası, sosyal güvenlik reformunun en önemli ayaklarından biri. Hiçbir sosyal güvencesi olmayanlar da dahil 72 milyon nüfusun tamamını kapsayacak olan sistem, 1 Ekimde başlayacak, başvurular da Ekim sonuna kadar tamamlanacaktı.

Ancak, Haziran ayında Meclisten geçen bir yasayla yeşil kart uygulama süresi 2012 başına ertelenince uygulamada bütünlük için Genel Sağlık Sigortasının da ertelenmesi zorunlu oldu.

NTVye konuşan Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Emin Zararsız, Hazırlıklarımızı tamamladık. Parlamento açılır açılmaz bir maddemizdeki ertelemeyi de 1.1.2012 tarihine kadar yasalaşırsa gerçekleştireceğiz dedi.

Yürürlükteki düzenleme, Genel Sağlık Sigortası için 31 Ekime kadar başvurmayanlara 760 lira para cezası öngörüyor. Yasa değişene kadar Sosyal Güvenlik Kurumu, başvuranların işlemlerini yapacak. SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı kapsamındakilerin dışında, sosyal güvencesi olmayan ve Yeşil Kart uygulamasından yararlanamayan yaklaşık 3 milyon kişi bu kapsamda bulunuyor. Ancak yeni yasa çıktığında para cezası ortadan kaldırılacak.

Zararsız, Kanun değişince bu zorunluluk ortadan kalkacak. Bir tedbir olarak eğer parlamentodan yasa öngörülen süre içinde çıkmazsa geriye doğru yürürlük şeklinde kanunun yürürlüğe girmesini sağlamak mümkün. O zaman da müracaat etmeyen vatandaşlarımıza bildirimde bulunmadığı için verilecek idari para

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com