Advert
Advert
Advert

GSS 2012Ye erteleniyor, ceza kalkıyor

GSS 2012Ye erteleniyor, ceza kalkıyor
GSS 2012Ye erteleniyor, ceza kalkıyor

1 Ekimde yürürlüğe girecek Genel Sağlık Sigortası uygulaması 2012ye erteleniyor. 31 Ekime kadar başvurmayana verilecek para cezası ise ortadan kaldırılacak.

Genel Sağlık Sigortası, sosyal güvenlik reformunun en önemli ayaklarından biri. Hiçbir sosyal güvencesi olmayanlar da dahil 72 milyon nüfusun tamamını kapsayacak olan sistem, 1 Ekimde başlayacak, başvurular da Ekim sonuna kadar tamamlanacaktı.

Ancak, Haziran ayında Meclisten geçen bir yasayla yeşil kart uygulama süresi 2012 başına ertelenince uygulamada bütünlük için Genel Sağlık Sigortasının da ertelenmesi zorunlu oldu.

NTVye konuşan Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı Emin Zararsız, Hazırlıklarımızı tamamladık. Parlamento açılır açılmaz bir maddemizdeki ertelemeyi de 1.1.2012 tarihine kadar yasalaşırsa gerçekleştireceğiz dedi.

Yürürlükteki düzenleme, Genel Sağlık Sigortası için 31 Ekime kadar başvurmayanlara 760 lira para cezası öngörüyor. Yasa değişene kadar Sosyal Güvenlik Kurumu, başvuranların işlemlerini yapacak. SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı kapsamındakilerin dışında, sosyal güvencesi olmayan ve Yeşil Kart uygulamasından yararlanamayan yaklaşık 3 milyon kişi bu kapsamda bulunuyor. Ancak yeni yasa çıktığında para cezası ortadan kaldırılacak.

Zararsız, Kanun değişince bu zorunluluk ortadan kalkacak. Bir tedbir olarak eğer parlamentodan yasa öngörülen süre içinde çıkmazsa geriye doğru yürürlük şeklinde kanunun yürürlüğe girmesini sağlamak mümkün. O zaman da müracaat etmeyen vatandaşlarımıza bildirimde bulunmadığı için verilecek idari para

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şanlıurfa’da Öğretmenler Günü Kutlaması
Şanlıurfa’da Öğretmenler Günü Kutlaması
Başkan Çiftçi, İlkokul Öğretmeni İle Buluştu
Başkan Çiftçi, İlkokul Öğretmeni İle Buluştu