Advert
Advert
Advert

Google de en çok İbo yu aradık

Google de en çok İbo yu aradık
Google de en çok İbo yu aradık

Google'da son 1 ayda ne aradık?

Google'ın raporunda Türkiye'nin Google'da en çok aradığı kelimeler, yükselen anahtar kelimeler görünüyor.

 

Ülkemizde 18'nci yaşını kutlayan internet hayatımıza girdiğinden beri birçok alışkanlığımız değişti ve değişmeye devam ediyor. Artık okul çağındaki gençler ödevlerini kütüphanelerde, ansiklopedi sayfaları karıştırarak yapmıyor; bunun yerine evinin rahatlığında, bilgisayarının başında Google ya da Wikipedia'ya girip dünyanın en büyük bilgi havuzunda en küçük ayrıntısına kadar istediği bilgiye erişiyor. Hatta bu gençlerin "bazısı" bırakın bu gördüklerini yazmayı, ekranının başından "kopyala - yapıştır" yapabiliyor.

 

Bilgiye ulaşmanın en kısa yolu olan internet adeta bir bilgi okyanusu haline geldi. Bu okyanusta bize rehberlik eden ise arama motorları. Dünya arama motoru piyasasında %67 lik Pazar payı ile lider konumda olan Google ülkemizde %98'lik bir pay ile rakipsiz konumda. Google Arama Trendleri "Türkiye internette ne arıyor?" sorusuna cevap veriyor.İnternette ziyaret edilecek sitenin adresini tarayıcıya direkt yazmak yerine bunu Google'da aratıp o siteye bağlanma alışkanlığının Türk internet kullanıcıları arasında çok yaygın olduğu görünüyor.

 

Daha önceleri d benzer listeleri elbet görmüşsünüzdür. Aramalarda "ortaya karışık" mantığı yapılamadığı için pek çok web sitesi ya da anahtar kelime 1 birim aranmış gibi görünmesine rağmen, yazım yanlışlıklarındaki kombinasyonlar birleştirildiğinde bu 1 birim arama aslında 3 birim oluyor. Zaten aşağıda görebileceğiniz listede de en dikkatimizi çeken arama "fecabook" oldu.

 

TÜRKİYE'DE SON 30 GÜN İÇİNDE EN ÇOK ARANANLAR

1. facebook

2. face

3. youtube

4. mynet

5. sahibinden

6. oyun

7. milliyet

8. e okul

9. hotmail

10. haber

 

SON 30 GÜNÜN YÜKSELEN ARAMALARI VE ARTIŞ ORANLARI

1. ibrahim tatlıses öldü Büyük Çıkış

2. sefa doğanay +% 600

3. ibrahim tatlıses +% 550

4. chp +% 180

5. e okul +% 140

6. e-okul +% 130

7. ygs puan hesaplama +% 120

8. eokul +% 110

9. galatasaray +% 70

10. fecabook +% 50

 

Geçtiğimiz 30 gün içindeki en önemli gündem maddelerinden olan İbrahim Tatlıses Suikasti Google'da da yükselen aramalarda 1 numarada görünüyor. Google arama teknolojisini her geçen gün geliştirirken "leb demeden Çorum" diyebilecek mi bunu zaman gösterecek. Bizler internette daha çok vakit geçirdikçe arama motorlarının önemi de artmaya devam edecek görünüyor.

SABAH

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sıra ASELSAN’da mı?
Sıra ASELSAN’da mı?
Profesör dolandırıcılara 1 milyon lira kaptırdı
Profesör dolandırıcılara 1 milyon lira kaptırdı