Advert
Advert
Advert

Göçü durdurmak için kurs açtılar

Göçü durdurmak için kurs açtılar
Göçü durdurmak için kurs açtılar

Erzincanın Kemah ilçesine bağlı Kardere köyünde bayanlara yönelik açılan bakır işlemeciliği kursu yerleşim biriminde istihdam alanı oluşturdu. Göçü durdurmak için açılan kursta, bakır sanatını 6 ayda öğrenen hanımlar, şuana kadar 40 bin TL gelir elde etti.

İlçeye 30 kilometre uzaklıkta bulunan 75 haneli Kardere köyünde, Türkiye İş Kurumu ve İlçe Kaymakamlığı tarafından düzenlenen bakır işlemeciliği kursuna yoğun ilgi gösterildi. Köy kütüphanesinde şubat ayında açılan ve 27 bayanın iştirak ettiği kurstaki teorik bilgileri pratiğe geçiren hanımlar, öğrendikleri meslekten para kazanarak, aile bütçelerine katkı sağlıyorlar.

Kardere köyü muhtarı Sezai Hiçdönmez, köyden şehre olan göçü engellemek için bu kursu başlattıklarını belirtti.

Köydeki bayanların kurs sayesinde boş vakitlerini daha iyi değerlendirdiğini belirten Hiçdönmez, şunları kaydetti:

Kemah Kaymakamı Gökmen Çiçek ile ilçe belediye başkanı köyümüze gelmişti. Ben de onlardan kışın kızlarımızın boşça vakit geçirmemeleri ve köyümüzden göçü durdurmak için kurs istedim. Onlar da sağ olsunlar bize destek olup, bakırcılık kursunu önerdiler. Kursiyerlerimizle birlikte iyi bir başarı gösterdik. Kışın köylerde kimse olmazken biz bu kursa 27 bayan topladık. Hanımlar kursun ardından bakır işini ticarete döküp ev bütçelerine güzel bir gelir sağladılar.

Çiçekin kendilerine bu konuda destek olduğunu ifade eden Hiçdönmez, sözlerini şöyle sürdürdü:

Kaymakam Beyin de desteğiyle telefonla iş adamlarından siparişler aldık. Kemahlı iş adamları bize destek olmak ve bakırcılığın gelişmesi için çok sayıda bakır siparişi verdi. Ağırlıklı olarak İstanbul ilinden sipariş aldık. Diğer yerlerden ise Sivas, İskenderun ve Erzincandan siparişler alıyoruz. Kursiyerlerimiz, artık evde boş oturmak yerine çalışarak aile bütçelerine katkı sağlıyorlar. Şimdiye kadar toplam 40 bin TL gelir elde edildi.

Bakır işlemeciliğini meslek edindiğini belirten köylü hanımlardan 3 çocuk annesi 46 yaşındaki Ayşe Varıl, ev ve bahçe işlerini yaptıktan sonra arta kalan vakitte de bakır işlediğini söyledi.

Yaptığı işten son derece memnun olduğunu dile getiren Varıl, Bahçe işleriyle birlikte bu işi beraber yapıyoruz. Bakır işlemeciliğini isteyerek yaptığımız için günlük yaşantımızdaki diğer işlerimize engel olmuyor. Gelir getirdiği içinde bu işe devam etmek istiyorum diye konuştu.

Hatice Canpolat da, kendilerine bu imkanı sunan yetkililere teşekkür ederek, kurs sayesinde gelir elde etmeye başladıklarını vurguladı.

BU HABERCİLER TÜRKİYEYİ KUŞATTI
BU SİTE GERÇEKTEN BAĞIMLILIK YAPIYOR
BUGÜN VE HERGÜN DOYA DOYA SPOROKU
BU SORULARIN CEVABINI BİLİYOR MUSUNUZ?
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Türkiye'nin yeni ordusu kuruldu! İmzalar atıldı!
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle
Tarım Bakanlığından ucuz et için yeni hamle