Advert
Advert
Advert

Göbeklitepe’ye çatı yapılacak

Şanlıurfa’nın öncü tarihi merkezlerinden biri olarak kabul edilen ve dünyanın en tarihi mekanlarından biri olarak kabul edilen Şanlıurfa Göbeklitepe’ye, 4 bin metrekarelik çelik çatıyla yapılacak.

Göbeklitepe’ye çatı yapılacak
Göbeklitepe’ye çatı yapılacak admin

Dünyanın en eski tapınak kalıntılarından biri olarak kabul edilen ve gelecek yıl UNESCO Dünya kültür Mirası asıl listesine girmeye hazırlanan Göbkelitepe, Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Dünya Kültür Mirası asıl listesine yeni çelik çatısı ile girecek.

ASLAN: BİZ DE ŞU AN MEVCUT KALINTILARIN KORUNMASINA ÖNCELİK VERDİK

Bir medya kanalına demeç veren Kültür ve Turizm Müdürü Aydın Aslan, Göbeklitepe’deki çatı çalışmalarının 15 Temmuz’da tamamlanacağını ifade ederek, “Yapılan bu üst yapı koruma çalışmaları yaklaşık 600 bin avroluk bir bedelle yapılıyor. Devletimizin ve Avrupa Birliği fon desteği kullanılarak bu çalışma yapılıyor” dedi. Göbeklitepe Kazı Alanı Başkanı Celal Uludağ da “Çatı çalışmaları bittikten sonra alanda kazılara başlayacağız. Uzun yıllar daha bölgede kazı yapabileceğimizi öngörüyoruz. Şu ana kadar bölgede 7 tapınak ortaya çıkarıldı. Birçok tapınak daha gün yüzüne çıkarılmayı bekliyor. Kazı da önemli olan ortaya çıkanı sergileyebilmek ve korumaktır. Biz de şu an mevcut kalıntıların korunmasına öncelik verdik” dedi.RUHAAJANS

Göbeklitepe
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
fevzi     2017-05-24 ne çalışması büyük dolaplar dönüyor dagetegi ve göbekli tepede
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şanlıurfa’da cinayet Zanlısı 20 yıl sonra sahte kimlikle yakalandı
Şanlıurfa’da cinayet Zanlısı 20 yıl sonra sahte kimlikle yakalandı
Bakan Fakıbaba, En önemli 3 önemli şey: Gıda, Gıda, Gençlik
Bakan Fakıbaba, En önemli 3 önemli şey: Gıda, Gıda, Gençlik