Reklamı Geç
Advert
Advert

Göbeklitepe Ziyaretçilere Kapatıldı

Şanlıurfa'nın Tarihi Göbeklitepe 15.06.2016 tarihinden itibaren, kazı alanı'nın koruma çatısı nedeniyle ziyaretçilere 2016 aralık sonuna kadar kapatıldı.

Göbeklitepe Ziyaretçilere Kapatıldı
Göbeklitepe Ziyaretçilere Kapatıldı

Dünyanın bilinen en eski kült yapılar topluluğu olduğu kabul edilen Şanlıurfa Tarihi Göbeklitepe 15.06.2016 tarihinden itibaren, kazı alanı'nın koruma çatısı nedeniyle ziyaretçilere 2016 aralık sonuna kadar kapatıldı.

Şehir tarihçileri ve Arkeologlar tarafından Dünyanın en eski tapınak yeri olarak kabul edilen Göbeklitepe hakkında:

Göbeklitepe Höyüğü, 1963`te fark edilen dokuz hektarlık kazı bölgesinin önemi yaklaşık 10 yıl kadar önce tarlasını karasabanla sürerken bulduğu oymalı taşı müzeye götüren Mahmut Kılıç sayesinde anlaşılabilmiştir.
 
Şanlıurfa`ya 25 dakikalık bir mesafede yer alan ve bugüne kadar tarih kitaplarında yer alan savları çürüten bir höyüktür. Höyük, Örencik Köyü yakınlarındadır. 1995 yılında ilk kez Alman Arkeoloji Enstitüsü ve Şanlıurfa Müze Müdürlüğü`nün işbirliğiyle kazı çalışmalarına başlanmıştır. Kazılar Alman Arkeolog Doç. Dr. Klaus Schmidt`in başkanlığında yürütülmekte olup her yıl eylül ve ekim aylarında 10 haftalık bir süreç içinde yapılmaktadır.
 
Günümüze kadar yapılan kazılar sonucunda bir Neolitik Çağ yerleşimi olduğu anlaşılmıştır. Tarihi M.Ö 9 bin yıllarına uzanan Neolitik Çağ`dan kalma, tapınma amaçlı törensel alanlara ait mimari kalıntılar, dikili taşlar ve üzerinde kabartmalı yabani hayvan ve bitki figürlerinin bulunduğu taşlar günyüzüne çıkartılmıştır. Bölgenin önemi ise günyüzüne çıkarılan en büyük tapınma alanını barındırmasıdır.
 
Günümüze kadar yapılan kazılarda elde edilen bulgular çerçevesinde uzmanlar neolitik çağ insanının henüz çevresinde yer alan hayvanları evcilleştiremediğini düşünmekle birlikte şu açmazı da görmektedirler; kaya yüzeylerine işlenen hayvan figürleri tapınma törenlerinin parçası mıydı yoksa yaşamlarının içinde henüz keşfedilemeyen bir biçimde mi yer almaktaydı. 
 
Haber:Mehmet Emin KUŞ www.balikligol.com 
 
 
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Vatandaşların şikayetleri Haliliye Belediyesini Harekete Geçirdi
Vatandaşların şikayetleri Haliliye Belediyesini Harekete Geçirdi
Akçakale Sınırında Çatışmalar Devam Ediyor.
Akçakale Sınırında Çatışmalar Devam Ediyor.