Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Göbeklitepe de Taş İşçiliği Projesi kabul edildi

Göbeklitepe de Taş İşçiliği Projesi kabul edildi

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığınca 417 başvuru arasında kabul edilen "Dünyanın En Eski Tapınağı Göbeklitepe de Taş İşçiliği Projesi" ile Şanlıurfa'da işsizlere yeni iş imkanı sunacak.

Giriş Tarihi: 1 Aralık 2014 Pazartesi 11:00
Göbeklitepe de Taş İşçiliği Projesi kabul edildi

Şanlıurfa Valiliği ve Şanlıurfa Ticaret ve Sanayi Odası tarafından oluşturulan, "Dünyanın En Eski Tapınağı Göbeklitepe de Taş İşçiliği Projesi", T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı ve Anadolu Efes işbirliğiyle gerçekleştirilen Gelecek Turizmde Sürdürülebilir Turizm Destek Fonu'na sunuldu. Bu projemiz, 66 ilden 417 başvurunun olduğu bu fondan destek almaya hak kazanan 3 projeden biri olmayı başarmıştır.

Projemiz, tarihi 12 bin yıl öncesine dayanan Göbeklitepe'deki taş işçiliğinin gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlamak ve bölgenin yerel ekonomisine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Geliştirilen projeyle Geleneksel ve kültürel miras olan taş işçiliğinin gelecek nesillere aktarılmasını sağlanacak gençlere yeni iş alanları yaratılmasına vesile olacaktır.

Projenin faaliyetlerinde Şanlıurfa taş işçiliği motifleri ortaya çıkarılarak Mimarlarla ve inşaat sektörü ile paylaşılarak eski kent ile yeni kent arasında uyum sağlamak, şehir kimliği ortaya çıkarmak, taş işçiliği kursu, tasarım yarışması, paralelinde "Taş İşçiliği Atölyesi" kurulması, Urfa taşının tescili ve yeni turizm rotasının ulusal acentalara tanıtım toplantısı planlanmaktadır.

Kamu Yönetimleri ve özel teşebbüslerle oluşturduğumuz Turizm Platformunun oluşturduğu rapora göre hazırlanan Proje Kasım ayı son haftası itibari ile başlayacaktır
Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Emniyeti kaçakçılara geçit vermiyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com