Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Eğitim Göbekli Tepe Dünyaya Açılıyor

Göbekli Tepe Dünyaya Açılıyor

Eldeki bilimsel verilere göre dünyanın ilk ibadethanesi olan Göbeklitepe Almanya'nın ünlükenti Berlin'de tanıtıldı. Geçen yıl fuarda Harran ile öne çıkan Şanlıurfa, bu yıl Göbeklitepe ile turist sayısını ikiye katlamayı hedefliyor.

Giriş Tarihi: 8 Mart 2012 Perşembe 23:21
Göbekli Tepe Dünyaya Açılıyor
Eldeki bilimsel verilere göre dünyanın ilk ibadethanesi olan Göbeklitepe Almanya'nın ünlükenti Berlin'de tanıtıldı.

Geçen yıl fuarda Harran ile öne çıkan Şanlıurfa, bu yıl Göbeklitepe ile turist sayısını ikiye katlamayı hedefliyor.

Şanlıurfa Sanayi ve Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Cem Göncü, bu yıl 1 milyon turist beklediklerini söyledi.

Geçen yılı 450 bin turistle tamamlayan Şanlıurfa'da halen 2 bin 200 yatak kapasitesi var. Göncü, bu kapasitenin 2 yıl içinde 3 bini aşacağını belirtti.

Göbeklitepe'yi tüm dünyanın tanıdığını ancak Türkiye'nin yeterince tanımadığını vurgulayan Göncü, elektrik, su gibi ihtiyaçların çözüldüğünü söyleyerek, "Turizm Bakanı'mız da bu yıl Turizm Haftası'nın açılışını Göbeklitepe'de yapacak." dedi.

Daha önce Şanlıurfa'daki yerleşim yerlerinin 7 bin 500 yıllık olduğu sanılıyordu. Ancak Göbeklitepe ile birlikte yerleşimin 11 bin yıl öncesine dayandığı ortaya çıktı.

Kuzey Afrika'yı etkisine alan Arap Baharı'nın ardından kış aylarında Mısır'a gelen turist sayısı bıçak gibi kesildi. ITB Fuarı'na katılan ülkenin en büyük turoperatörlerinden Mısır Spring Tours Genel Müdürü Andreas Harter, Kızıl Denizbölgesindeki tatil rezervasyonlarında yüzde 50, Nil Nehri programlarında ise yüzde 70 küçülme yaşadıklarını söyledi.

Kış sezonunun zaten bittiğini, umutlarının yaz sezonuna bağlı olduğunu belirten Harter, haziranda seçilen yeni hükümetin desteğiyle önümüzdeki yıl turist sayısında artış sağlayacaklarını kaydetti. Örnek olarak yeni hükümetin Sun Ekspress'in Mısır'ı destinasyonlarına eklediğini belirten Harter, "Doluluk oranı yüzde 50'nin altına düşerse hükümet şirketin zararını üstlenecek." dedi.

Mısır halen tur operatörlerinin uçaklarının boş koltuklarının parasını öderken, yakıtlarını da ücretsiz veriyor. Türk turizmciler, Mısır'ın uyanmaya başladığını ve bu yaz tekrar rekabette öne geçebileceğini belirtiyor.

(Zaman - Haber 7)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Harran Üniversitesi Aşçıları Yeni Bir Ödül Aldılar

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com