Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Tekno Bilim Gmail artık Türkçe karakterleri destekleyecek

Gmail artık Türkçe karakterleri destekleyecek

Tamamen Türkçe karakterlere sahip e-posta adreslerine sahip olabilmemiz için önemli bir adım atıldı; Gmail Latin alfabesi dışındaki özel karakterleri destekleme kararı aldı.

Giriş Tarihi: 12 Ağustos 2014 Salı 11:42
Gmail artık Türkçe karakterleri destekleyecek

 Adında bolca "ğ, ç, ş, ı" gibi özel karakter bulunan e-posta kullanıcılarına müjdeli haber Google'dan geldi. Gmail Latin alfabesinde olmayan özel karakterleri destekleyeceğini açıkladı. 

Üstelik bu sadece Türkçe'ye özgü bir karar değil. Mandarin alfabesi, Rusça’va diğer diller de Gmail tarafından desteklenecek. Bu harfleri kullanarak yeni bir Gmail hesabı oluşturmak henüz mümkün değil. İlk adım olarak, Çinli servis sağlayıcılarının sunduğu posta hesapları gibi adreslere e-posta gönderip, bu adreslerden ileti almak mümkün hale geldi. 

Türkçe karakterlerin yolu uzun
Yazılım mühendisleri, bu teknolojinin gerçek hayata uygulanabilmesi için internetteki tüm web sayfalarının ve tüm e-posta sağlayıcıların IETF tarafından 2012 yılında belirlenen özel karakter standardını benimsemesi gerektiğini söylüyor.

Her ne kadar zorlu ve uzun bir süreç olsa da, ilk adımın Google gibi tanınmış bir şirket tarafından atılması, özel karakterli e-postaların benimsenmesinde önemli bir umut ışığı doğuruyor. (Ömer ÖZBEY-İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com