Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Dünya "Gıda sahası gıda mühendislerine emanet edilmelidir"

"Gıda sahası gıda mühendislerine emanet edilmelidir"

TMMOB Gıdası Mühendisleri Odası, gıda sahasının gıda mühendislerine emanet edilmesi gerektiğini belirtti.

Giriş Tarihi: 11 Eylül 2014 Perşembe 17:20

 TMMOB Gıda Mühendisleri Odası, gıda mühendislerinin yaşadıkları sıkıntılar ile ilgili açıklama yaparak, gıda sahasının gıda mühendislerine emanet edilmesi gerektiğini ifade etti.

Şu anda sürdürülmekte olan gıda politikalarıyla, yıllar önce mühendisliğin doğmasına sebep olan gıda politikalarının birbiriyle zıtlaşmakta olduğunun belirtildiği açıklamada, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesindeki gıda mühendislerinin sayısının az olduğuna değinildi.

Açıklamada, “Kamuya ciddi oranda gıda mühendisi gerekmektedir. Gıda sahası gıda mühendislerine emanet edilmelidir. 2014 yılında gıda mühendisi yetiştiren bölüm sayısı 94’ü, yıllık mezun kapasite sayısı ise 4 bin 500’ü bulmuştur. Buna karşılık sadece Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı bünyesindeki gıda mühendislerinin istihdam oranı yüzde 3 civarındadır. Bu, zıtlığın en basit göstergesidir. Bu zıtlık, beraberinde gıda mühendislerini yok sayan ve istihdam açısından da minimize eden bir konuma getirmiştir. Gıda Mühendislerinin özel sektörde yaşadığı bu sıkıntılar aynı zamanda tüketicilerin güvenilir gıdaya ulaşmada çektiği sıkıntılarla eş değerdedir.” ifadelerine yer verildi. (İLKHA)


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

STK’lar Suriye’ye 5 tır yardım gönderdi

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com