Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Siyaset Gezi destekçileri partileşiyor

Gezi destekçileri partileşiyor

Başbakan Erdoğan'ın Memur-Sen iftarında yeni bir siyasal oluşumdan bahsetmesini köşesine taşıyan Star'dan Mustafa Kartoğlu Türkiye'nin önde gelen sermaye gruplarının yeni siyasal hazırlığını ve iki genel başkan adayını yazdı.

Giriş Tarihi: 12 Temmuz 2013 Cuma 10:19
Gezi destekçileri partileşiyor
Başbakan Erdoğan, Çarşamba akşamı Memur-Sen iftarında "Bazı sermaye grupları şu anda bir araya gelmek suretiyle 'acaba yeni iktidarları nasıl oluştururuz', bunun gayreti içerisindeler" dedi. Kartoğluna göre bu bölüm konuşma irticalen eklendi.

Kartoğlu'nun edindiği bilgiye göre Gezi olaylarıyla birlikte Türkiye'nin önde gelen bazı sermaye grupları 'yeni hareket'i destekleme, medya, siyaset ve ekonomideki etkinliklerini kullanarak hükümeti sıkıştırma kararı aldı.  Nişantaşı'nda bir modacının evinde gerçekleştirilen toplantıda "Gezi eylemleriyle oluşan rüzgarın hükümeti devirecek bir politik akıma dönüştürülmesi; bunun da 'yeni bir siyasi parti'ye kanalize edilmesi; 'yabancı dost ve ortakların' da bu düşüncede olduğu ve gereken desteği verecekleri" üzerinde duruldu. Kartoğlu'na göre medyanın da bu işe aracı olması için 'mahalle baskısı' veya 'reklam bütçeleri' üzerinden baskı yapılıyor.

Ekonomideki  olumsuz gelişmelerin halkın güvenini zedelemesinin ve kaygılı kitlenin büyütülmesinin amaçlandığını belirten Kartoğlu, yeni oluşumun CHP'den umut kestiğini, oluşan rüzgarın önüne bir partinin kurulmasının hesaplandığını yazdı. Kartoğlu'na göre parti 'Yeni Demokrasi Hareketi' ve 'Y Kuşağı'ndaki 'özgüven' ve dile getirdikleri talepler YDH'nin aradığı kitleyle de uyuşuyor.

Yeni YDH liderliği için iki ismin konuşulduğunu aktaran Kartoğlu "Eski YDH'nın lideri Cem Boyner ve Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül" en güçlü adaylar olduğunu fakat Boyner'in, hem Gezi'deki 'antikapitalist' söylem, hem de adının 'çapulcu'ya çıkması nedeniyle çekimser kaldığını; Sarıgül'ün ise 'ikna odası'nda olduğunu iddia etti. Sarıgül için düşünülen CHP senaryosu (Önce büyükşehir sonra genel başkanlık) Yeni YDH için de konuşuluyor.

Kaynak: Haber7

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Ak Partili Gençlerden Vali Tuna’ya Ziyaret

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com