Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Kültür Sanat Germuş Kilisesi Çevresi Turizm Merkezi İlan Edildi

Germuş Kilisesi Çevresi Turizm Merkezi İlan Edildi

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın teklifi, Bakanlar Kurulunun Kararı ile Şanlıurfa Merkez ilçeye bağlı Dağeteği Köyündeki Germuş Kilisesi çevresi Turizm Merkezi olarak ilan edildi. Alınan karar 23 Ekim 2011 tarih/28093 sayılı resmi gazetede yayımlandı.

Giriş Tarihi: 28 Kasım 2011 Pazartesi 22:12
Germuş Kilisesi Çevresi Turizm Merkezi İlan Edildi

Konu ile ilgili açıklama yapan İl Kültür ve Turizm Müdürü Selami Yıldız, “Bakanlığımız Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü uzmanlarınca Dağeteği Köyündeki Germuş Kilisesi çevresinde yapılan çalışmalar sonucunda Şanlıurfa Turizmine katkı sağlayacağı düşüncesiyle Germuş Kilisesi çevresinin Turizm Gelişim Merkezi olarak değerlendirilmesi için dosya hazırlanmış, Bakanlar Kurulu’na sunulmuş, uygun görülerek 23 Ekim 2011 tarih/28093 sayılı resmi gazetede yayımlanmıştır.Şanlıurfa Merkeze 10 km mesafede ve Göbeklitepe’ye 5 km mesafede olan Germuş Kilisesi çevresi alınan bu kararla Turizmde cazibe merkezi olacaktır. Turizm faaliyetlerinin ve hareketlerinin geliştirilebileceği, Turizm İşletme Tesislerinin (konaklama, kamping, kırsal turizm vb.) oluşturulabileceği bir çekim merkezi olacak. Dağeteği Köyündeki Germuş Kilisesi çevresi Turizm Merkezi olarak ilan edilmesi nedeniyle,  ilan tarihinden itibaren, turizm merkezi ilan edilen sınırlar içerisinde yapılacak her ölçekteki plan, kamu kurum ve kuruluşlarınca yapılacak satış, tahsis, kiralama, sınır ilanı ve değişikliği işlemleri ile çevresel etki oluşturacak altyapı ve üst yapı projeleri, kamuya ait taşınmaz malların turizm amaçlı kullanımı ile ilgili yetkiler Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü yetkili kılınmıştır.  Germüş Kilisesi’nin röleve, restitösyon, restorasyon projesini il özel idaresi imkanları ile hazırlıyoruz, Koruma Kurulu onayı alındıktan sonra kaynak temin edildiğinde uygulama işine başlayacağız.” dedi. 
WWW.BALİKLİGOL.COM  


YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com