Advert
Advert
Advert

Gerçek Urfa İsotu böyle olur

Urfa denince aklan ilk şey C vitamini kansere dahi ilaç gibi fayda sağlayan isottur.

Gerçek Urfa İsotu böyle olur
Gerçek Urfa İsotu böyle olur


Yüz yıllardır Urfa isotu mevsimin yetişen isot,  bahçede toplanıp eve getirilip isotun kökü çıkartılıp sikeledikten sonra kurulması için dama serilir. damda kuruyan isot daha sonra poşetlere koyulup tekrar kuruması için güneşin önünde indirilip sonrada dokmayla dövülüp şuanda yemeklerde çiğ köftelerde olmasa olmazı isot soframıza girer.


Son zamanlarda Urfa dışında da bir çok yerlerde Urfa isotu diye fabrikalarda işlenmiş 6-7 Lira isotu bilmeyen insanlarımıza 15 20 Liraya satılıyor.

konuyla ilgili açıklama yapan mısır çarşısında esnaflık yapan bu işin ustası Müslüm Çiftçi şunları söyledi: bizde çeşit çeşit isotun olduğunu  kaliteden kilateye değiştiğini 5 Lirada başlayıp 30 Liraya kadar isotumuzun var. Tabi, gerçek Urfa isotunun 15 ile 30 Lira arasında fiyatın değişiyor. daha çok talep şehir dışında yaşayan yurt dışında kalanlar kargo vasıtasıyla gönderiyoruz. İsot alırken halkımızın şunlara dikkat etmesi gerekir; isotun fazla yağlı olması tohumlu olması, yumuşak olması bu isotun fabrika isotu olduğunu, hakiki isotunda elle pullu şekilde yağı az tırtırlı daha az tohumlu ve serttir. fabrika biberlerin daha yumuşak daha keskin bir acımsı olduğunu hakiki biberinde tatlımsı bir acısının var” dedi.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!
Erdoğan: Mesele şahsım değil hedef Türkiye'dir!