Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Medya Genelkurmaydan Akite: Size söylemem gereken...

Genelkurmaydan Akite: Size söylemem gereken...

Giriş Tarihi: 25 Aralık 2010 Cumartesi 10:05
Genelkurmaydan Akite: Size söylemem gereken...

Genelkurmaydan Akite: Size söylemem gereken...

Genelkurmay İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Tayyar Süngü, Akitin Ankara Temsilcisi Yener Dönmezi arayarak “Size söylemem gereken bazı şeyler var” dedi.

 

 

Neydi o bazı şeyler?
Tuğgeneral Süngü ile Akit Temsilcisi Dönmez arasında nasıl bir görüşme geçti?

Konuyu köşesine taşıyan Dönmezin yazısı şöyle:

Genelkurmaydan Akite cevap

Önceki gün gazetemizin sürmanşetinde bir haber vardı.
Sözkonusu haberi Gazetemizin İstanbul Yayın Kuruluna sunmadan önce ilginç bazı gelişmeler yaşadık Ankara haber merkezimizde.

Muhabirlerimizden Yiğit Doğaner, sabahki gündem toplantısına hayli iddialı bir haber getirmişti.
Kara Kuvvetleri Komutanı Erdal Ceylanoğlunu doğrudan ilgilendiren bir haberdi bu.
Yiğit, bilgileri çok sağlam kaynaklardan aldığını ve haberinin kesinlikle doğru olduğunu söylüyordu.
Yiğitin doğru haber konusundaki hassasiyetine rağmen yine de tereddüt ettim.

Zira haber ordumuzun en tepe yöneticilerinden birisini ilgilendiriyordu.

Yiğite “Bu haberi muhataplarına mutlaka doğrulatalım” dedim.

O da Kara Kuvvetleri Komutanlığına konuyla ilgili bir not bırakmış.

Bunun üzerine Genelkurmay İletişim Daire Başkanı Tuğgeneral Tayyar Süngü aradı.

Süngüyle gün içerisinde 1 saati aşan görüşmelerimiz oldu.

Tuğgeneral Süngü, önce söz konusu iddiayı araştırıp bize döneceğini söyledi ve haber doğrulatma konusundaki hassasiyetimizden dolayı memnuniyetini belirtip teşekkürlerini iletti.
“Ben de dün sizi arayacaktım. Size söylemem gereken bazı şeyler var” diye söze girdi…
Bizim doğrulatmak istediğimiz bilgileri not ettiğini ve en kısa sürede bize döneceğini belirttikten sonra medya etiği ve hukuk üzerine bir kitap okuduğundan söz etti ve şunları söyledi:
“Ben ilk defa haber yapmadan önce haberi doğrulatmaya çalışan bir gazeteci gördüm. Sizin bir meslektaşınıza bir haberle ilgili olarak bazı konuları izah etmiştim. Hatta şunu söyledim: ‘Medya, Etik ve Hukuk adında bir kitap okuyorum. Süleyman İrvan, Ragıp Duran ve  Fikret İlkiz yazmış. Fazla kitap yok kitapçılarda bu konularla ilgili olarak. Burada da evrensel kurallar var. Ben inanın Amerikan Basın Konseyini de inceledim. İngilizlerde de, Almanlarda da kurallar üç aşağı beş yukarı aynı.  Kişilerin özel hayatlarının korunmasıyla ilgili olarak zaten Anayasada yazılı. ‘Mutlaka sorulmalı, doğrulatılmalı diyor. Ben çok teşekkür ederim hassasiyetinizden dolayı.”

Süngü, görüşmemizde son günlerde medyada yer alan yardım sandığıyla ilgili görüşlerini de aktardı. Süngüye göre, basında yer alan iddialar doğru değil.

Bunu da şu şekilde açıklıyor: “Yardım sandığı halen görevde bulunan TSK mensupları için oluşturulmuştur. Emekli generaller için deniliyor. Bu kesinlikle doğru değil. Görevde bulunan TSK mensuplarının görevi dolayısıyla kişilik hak ve özgürlüklerine karşı yapılan ihlaller nedeniyle haklarını aramak için oluşturduğu bir oluşum. Şimdi emekli personel bulunmuyor. İşte sandık general, amiral, subay, astsubay, uzman ve sivil memur ayrım yapılmaksızın yönerge de belirtilen şartları taşıyan tüm personele destek sağlıyor. Ayrıca hakkında herhangi bir neden den dolayı dava açılmış personele sandıktan yardım sağlanması da söz konusu değil. Yani diyelim ki şuan da devam eden davalar var biliyorsunuz. Bu davalara katılan personel var. Sandık bu personele imkan sağlamıyor. Çünkü bunu da istismar ediyorlar.”

Süngünün söylediğine göre, yardım sandığına yapılan yardımlar tamamen gönüllülük esasına dayalı ve kimsenin ne kadar yardımda bulunduğuna dair bir kayıt da tutulmuyor.

Süngü yardımın gönüllülük esasına dayandığına dair sözlerini şu şekilde sürdürüyor: “Sandık yönetim kurulunca, yapılacak yardımların yardımı yapacak personelin maaşını aldığı bankaya şahsen başvurması, yardım olarak yatıracağı parayı sandık hesap numarasına havale veya EFT olarak göndermesi şeklinde yapılması yönünde bir karar alınmış ve bu şekilde uygulanıyor.”

Süngünün medya etiği ve yardım sandığıyla ilgili açıklamaları böyle…

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Erdal Ceylanoğlu hakkındaki iddiaya gelince…

Söz verdiği gibi bize bu konuyla ilgili dönüş yaptı Süngü ve aynen şöyle dedi: “Haberiniz doğru. Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Erdal Ceylanoğlunun oğlu Altay Ceylanoğlu, ikamet yeri olan Ankarada Stratejik Araştırmalar Etüd Merkezinde (SAREM) asteğmen olarak askerlik yapıyor. Takdir sizin.”
Ne güzel…

Ben de Süngü Paşaya bundan sonraki süreçte karşılıklı teyit usulüne göre hareket etme sözü verdim.

Bunlar TSK ve gazetecilik adına güzel gelişmeler diye düşünüyorum.

haber vaktim

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com