Advert
Advert
Advert

Bakanı Çelik, Genç Çiftçi Projesini Başbakanlığa gönderdi, Genç Çiftçi nedir?

Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, kırsal kalkınma destekleri kapsamında genç çiftçi projelerinin desteklenmesi hakkında tebliği imzalayarak Başbakanlığa gönderdi. Genç çiftçi projesi nedir? genç çiftçi desteği ne kadardır? kimler genç çiftçi desteğinden faydalanabilir? genç çiftçi projesi şartları nedir? Genç çiftçilere 30 bin lira hibe desteğinin koşulları gibi soruların cevabı haberimizde...

Bakanı Çelik, Genç Çiftçi Projesini Başbakanlığa gönderdi, Genç Çiftçi nedir?
Bakanı Çelik, Genç Çiftçi Projesini Başbakanlığa gönderdi, Genç Çiftçi nedir?

Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, kırsal kalkınma destekleri kapsamında genç çiftçi projelerinin desteklenmesi hakkında tebliği imzalayarak Başbakanlığa gönderdi. Genç çiftçi projesi,i nedir? genç çiftçi desteği ne kadardır? kimler genç çiftçi desteğinden faydalanabilir? genç çiftçi projesi şartları nedir? Genç çiftçilere 30 bin lira hibe desteğinin koşulları gibi soruların cevabı haberimizde..

Gıda Tarım Ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, kırsal kalkınma destekleri kapsamında genç çiftçi projelerinin desteklenmesi hakkında tebliği imzalayarak Başbakanlığa gönderdi.

Tebliğ özetle şu hususları kapsamaktadır:

· Kırsal alandaki 18-40 yaş arası gençler müracaat edecektir

· Toplam nüfusumuzun yaklaşık %28’i kırsal alanda yaşamaktadır. Bununla birlikte bakanlığımız çiftçi kayıt sistemine kayıtlı 18-40 yaş aralığındaki çiftçi sayısı 330.412’dir. Bu da ÇKS’ye kayıtlı toplam çiftçi sayısının %13,46’sını oluşturmaktadır.

· Bu program kapsamında genç çiftçilere 30.000.- TL hibe desteği verilecektir. Program 3 yıl süre ile uygulanmaya devam edecektir. (Bakanlar Kurulu Kararı üç yıl olacak şekilde yayımlanmıştır.)

· Büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, arıcılık, kanatlı, ipekböceği yetiştiriciliği, meyvecilik, seracılık ile tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği konularına destek verilecektir.

· Büyükbaş ve küçükbaş canlı hayvanlar TİGEM tarafından temin edilecektir.

· Bitkisel üretim projelerinde traktör ve bahçe traktörü hariç, proje ihtiyacı olan diğer makine ve ekipmanlar destekleme kapsamına alınmıştır.

· Su ürünleri üretimi projeleri yüksek maliyetli olması ve ruhsat alma işlemlerinin uzun sürmesi nedeniyle bu dönem program dışı tutulmuştur.

· Ayrıca su ürünleri üretim projeleri bakanlığımız IPARD (Avrupa Birliği) ve kırsal kalkınma yatırımlarını destekleme programı (genel bütçe) kapsamında daha yüksek bedellerle desteklenmektedir.

· Kanatlı sektöründe ördek, kaz, hindi ve serbest tavuk yetiştiriciliği destekleme kapsamına alınmıştır.

· Başvurular tebliğ yayınlandıktan sonra 30 gün sürecektir

· Ön başvuru elektronik ortamda alınacak olup, başvuru dosyaları il ve ilçe müdürlüklerine elden teslim edilecektir

· Genç çiftçilerin hiç bir şekilde proje hazırlama gideri olmayacaktır. Bakanlığımızca hazırlanan örnek proje ve büyüklükleri tavsiye niteliğinde duyurulacaktır

· İl ve ilçeler arasındaki proje ve bütçe dağılımı TÜİK verileri esas alınarak bilimsel kurallara göre yapılmıştır.

· Ülke genelindeki tüm başvurular, değerlendirme ve uygulamalar yazılım sistemi üzerinden anlık olarak bakanlık merkezinden izlenebilecektir.

· Hibe sözleşmeleri ilçelerde imzalanacaktır

· Şehit yakınları, gaziler, engelli vatandaşlar ve kadınlara pozitif ayrımcılık uygulanacaktır (5’er puan)

· Coğrafi işaret olan ürünler ile yerli gen kaynağı olan ürünler ön plana çıkarılacaktır. Bu şekilde hayvancılık bölgelerine öncelik verilecektir.

· İl/içe merkezlerine uzak köylerden başvuranlar avantajlı olacaktır

· Satın alma uygulamaları basit, kolay ve uygulanabilir olacaktır. .

· Hayvancılık projelerinde yetiştiricilerin kendi aralarındaki alım-satımlar kabul edilecektir. Bu şekilde spekülatif fiyat hareketlerinin önüne geçilecektir.

· Projelerin 2 yıl süre ile izlenmesi ve takibi yapılacaktır.

Genç çiftçilere 30 bin lira hibe desteğinin koşulları nelerdir?

Hükümetin vaatleri arasında yer alan genç çiftçilere verilecek 30 bin liralık hibe (karşılıksız)desteğin koşulları belli oldu. Bakanlar Kurulu’nun bugünkü Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren “Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Genç Çiftçi Projelerinin Desteklenmesine İlişkin Karar”ına göre destekten 18 ile 40 yaş arasındaki çiftçiler yararlanabilecek.
Genç çiftçilerin bu destekten yararlanabilmeleri için nüfusu 20 binden az kırsal yerleşim biriminde yaşamaları ve bitkisel, hayvansal,yöresel tarım ürünleri ve tıbbi aromatik bitkiler konusunda proje ile başvurmaları gerekiyor.
Bakanlar Kurulu Kararı’na göre genç çiftçilerin 30 bin lira destek almaları için gerekli koşullar şöyle:
1- Destekten yararlanacak çiftçinin 18 ile 40 yaş arasında olması gerekiyor.
2-Destek ülke genelinde uygulanacak. Ancak destekten yararlanacak çiftçilerin,nüfusu 20 binden az olan yerleşim birimleri ile 12 Kasım 2012’de yürürlüğe giren 6360 sayılı Büyükşehir Belediyeleri Yasası’ndan önce tüzel kişiliğe sahip ve nüfusu 20 binden az olan yerleşim birimlerinde yaşamaları koşulu var.
3- Genç çiftçi hibe desteği 3 yıl süreyle uygulanacak. Bu kapsamda hibe desteğinden yararlanacak çiftçinin 1 Ocak 2016 ile 31 Aralık 2018 tarihleri arasında kırsalda yaşamaları gerekiyor.
4- Desteklenecek proje konuları ise şöyle belirlendi:Bitkisel üretime yönelik projeler. Hayvansal üretime yönelik projeler. Yöresel tarımsal ürünleri, tıbbi ve aromatik bitkilerin üretimi, işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik projeler.
5- Çiftçiler destekten yararlanmak için proje hazırlayarak başvuru yapacaklar. Başvurusu kabul edilen çiftçilerle hibe sözleşmesi imzalanacak.
6- Uygulanacak projelere 30 bin liraya kadar hibe(karşılıksız) destek verilecek. Proje bütçesi katma değer vergisi (KDV) hariç hazırlanacak. Hibe ödemesi yapılabilmesi için hibe sözleşmesi imzalanması ve proje yatırımının tamamlanması şartı var.
7- Proje 3 yıl süresince uygulanacak.Ödemeler ilgili yılın bütçesinden karşılanacak. Dolayısıyla 2016-2017 ve 2018’de proje başvuruları alınacak. Başvuran herkese destek verilmeyecek.Projesi kabul edilen genç çiftçilere destek verilecek.
8- Genç çiftçiler bu program kapsamında verilen hibe desteğinden sadece bir kez yararlanabilecek. Aynı proje konusunda Bakanlığın diğer hibe programından yararlanan çiftçiler bu destekten yararlanamayacak.
Herkese 30 bin lira verilmeyecek
Bakanlar Kurulu Kararı’nda da belirtildiği gibi genç çiftçilere projeleri kabul edilmesi durumunda 30 bin liraya kadar hibe desteği verilecek. Projesi kabul edilen herkese 30 bin lira verilmeyecek. Proje tutarına göre ödeme yapılacak.Hibe desteğinin üst limiti 30 bin lira. Ayrıca, dikkat edilmesi gereken bir başka önemli nokta, sadece projesi kabul edilen çiftçilere destek verilecek. Başvurduğu halde projesi kabul edilmeyenlere destek verilmeyecek.

Genç çiftçi projesi nedir genç çiftçi desteği kimler genç çiftçi genç çiftçi projesi şartları nedir Genç çiftçiler 30 bin lira hibe ekonomi haber şanlıurfa urfa
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
AB Büyükelçileri, Harran Üniversitesi Öğrencileriyle Buluştu
AB Büyükelçileri, Harran Üniversitesi Öğrencileriyle Buluştu
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!
İstanbul'da Urfa sıra gecesi yaptılar!