Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Geleneksel Ali Dede Hayratı etkinliği Başladı-VİDEO

Geleneksel Ali Dede Hayratı etkinliği Başladı-VİDEO

Şanlıurfa Karaköprü Belediyesi tarafından her yıl düzenlenen Geleneksel Ali Dede Hayratı programı kapsamında Karaköprü Belediye Başkanı Av. Nihat Çiftçi ve Meclis üyeleri Balıklıgöl yerleşkesinde bulunan Şeyh Ali Dedenin kabrini ziyaret etti.

Giriş Tarihi: 25 Ekim 2013 Cuma 22:52
Geleneksel Ali Dede Hayratı etkinliği Başladı-VİDEOKaraköprü Belediyesinin her yıl geleneksel olarak düzenlediği Geleneksel Ali Dede Hayratı programı kapsamında bugün ilk olarak Balıklıgöl yerleşkesinde bulunan Şeyh Ali Dedenin kabrini ziyaret ile başladı. Karaköprü Belediye Başkanı Av. Nihat Çiftçi, Başkan yardımcıları, Meclis üyeleri önce balıklara yem attı daha sonra hep birlikte Şeyh Ali Dede’nin kabrine gelerek dua okudular. Daha sonra Başkan Çiftçi, burada yaptığı açıklama yaparak “Her yıl geleneksel olarak Ekim ayının sonunda yapılan Karaköprü için önemi olan Şazeli Ali Dede (Ali Baba)’nin hayratı tüm kamuoyu tarafından biliniyor. 21. Yüzyılda barışa ne kadar hasret kaldığımızı da manevi değerlerin ne kadar üst seviyeye çıkması gerektiğini ecdadımızdan aslında öğreniyoruz. Karaköprü’deki birlik ve beraberliğin sembolü aynı zamanda bereketin kazancın kullanımına karşılık olarak da Karaköprü’ye vasiyet etmiş olduğu o mirası yarın inşallah saat 11.00’da Karaköprü’de, tüm fakir fukara ve vatandaşlarımızla bir araya gelip hayratta buluşacağız” dedi.

ŞEYH ALİ DEDE KİMDİR:

Şeyh Ali Dede 1600’lü yıllarda Şanlıurfa’ya gelir, Karaköprü’de yaşar. Sultan IV. Mehmet Han 30 Kasım 1651 tarihli bir beraat ile Ali Dede’ye bugün Karaköprü olarak bilinen beldeyi bağışlar. Hayır sahibi zat senenin belli günlerinde beldede yaşayan ve gelen misafirlere hayrat yapar. Beraatle kendisine verilen Karaköprü’nün kullanımına karşılık her yıl hayratın yapılmasını vasiyet eden zatdır.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Arazi sorununu Ankara’ya taşıdılar

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com