Advert
Advert
Advert

Geçen yıl katledilen Kuvatov İstanbul'da anıldı

İSTANBUL - Geçen yıl İstanbul'da uğradığı silahlı saldırı sonucunda katledilen Tacikistan'lı lider Umarali Kuvatov için, Grup 24 Hareketi ve üyesi Türkistan Birliği Derneği tarafından ortak basın toplantısı düzenlendi.

Geçen yıl katledilen Kuvatov İstanbul'da anıldı
Geçen yıl katledilen Kuvatov İstanbul'da anıldı

Düzenlenen basın toplantısında Grup 24’ün yeni lideri Suhrab Zafer ve İhya-i Tacikistan Başkanı Muhammed Sabır  birer konuşma yaptı.

‘Tacikistan Cumhuriyet değil, diktatörlüktür’

Tacikistan’ın Cumhuriyet değil,   diktatörlük olduğunu  belirten, Adalet Platformu üyesi Türkistan Birliği Dernek Başkanı Adem Çevik, basın toplantısı  düzenleme nedenlerine değinerek, “Geçtiğimiz hafta birkaç dernek Tacikistan’da insan hakları ihlalleri hakkında rapor yayınladı. Fakat Türkiye’deki basın ve medya gereken ilgiyi göstermedi. Tacikistan’daki muhalefeti birleştiren Umarali Kuvatov bir teşkilat kurmuştu. Hem halk arasında, hem de sosyal medyada çok hızlı bir şekilde hızlı bir itibar kazandı. Bunun sonucunda, bu diktatörlük bundan korkunca baskı yapmaya başladı. Zaten bir işadamıydı aynı zamanda. Maddi, manevi baskılara maruz kaldı. Çocuklarına, arkadaşlarına zulümler yapıldı. Arkadaşları da hem şehidimizi anmak, sadece Umarali Kuvatov’u değil tüm İslam coğrafyasındaki şehitleri anmak, özelde de onun şehadeti yıldönümü münasebetiyle basın toplantısı düzenledik.”dedi.

Grup 24 lideri Suhrab Zafer, Farsça yaptığı konuşmada, “En baştan beri yanlış politikalar uygulayan rejim, muhalefet edenlere baskı uyguladı.  Kuvatov bundan dolayı katledildi.” dedi.

Tacikistan hükümetinin, 1992’den beri yönetimde olduğunu, en baştan beri muhalif taraflara tahammüllerinin olmadığını ifade eden Zafer, Geçen yıl Tacikistan İslam Partisi’nin de kapatıldığını sözlerine ekleyerek konuşmasına son verdi.

‘Bugün matem günüdür’

İhya-i Tacikistan Başkanı Muhammed Sabır  da Farsça olarak yaptığı konuşmada,“Bugün matem günüdür, geçen yıl aynı gün muhalefet lideri Kuvatov’u bizden ayırdılar.” dedi.

Konuşmacıların ardından yapılan sinevizyon gösterisinde, Umarali Kuvatov’un  fotoğrafları, katledildiği yer ve mezarına defnedilirken çekilen resimlerin bulunduğu bir sunum gerçekleştirildi.

Hatırlanacağı üzere Grup 24 kurucu lideri Umarali Kuvatov geçen yıl İstanbul  Fatih’te, evinin önünde uğradığı  silahlı saldırı sonucunda katledilmişti. (M.Tahir Özsoy/Ahmet Karakaş-İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Karar resmi gazetede yayınlandı! Fakıbaba'nın yeni müsteşarı atandı
Karar resmi gazetede yayınlandı! Fakıbaba'nın yeni müsteşarı atandı
 Şanlıurfa’da Jandarma 205 öğrenci servis aracını..
Şanlıurfa’da Jandarma 205 öğrenci servis aracını..