Advert
Advert
Advert

Gaziantep'te Algoloji bölümü açıldı

Gaziantep Dr. Ersin Arslan Devlet Hastanesinde, tedavi edilemeyen ağrılar veya tedavi edildiği halde devam eden ağrılar için Algoloji polikliniği açıldı.

Gaziantep'te  Algoloji bölümü açıldı
Gaziantep'te  Algoloji bölümü açıldı

Gaziantep Dr. Ersin Arslan Devlet Hastanesi'ne Türkiye'de yeni gelişmekte olan Algoloji bölümü açıldı.

Gaziantep Dr. Ersin Arslan Devlet Hastanesi'ne atanan Algoloji Uzmanı Dr. Tülin Arıcı, Algoloji Bölümü hakkında bilgi verdi. Algolojinin Türkiye’de yeni gelişmekte olan bir bilim dalı olduğunu belirten Arıcı, Algoloji bölümünün Türkiye genelinde 13 uzman atanarak devlet hastanelerinde açıldığını belirterek, iki ay önce Dr. Ersin Arslan Devlet Hastanesi’nde poliklinik hizmeti vermeye başladıklarını söyledi.

Arıcı, "Algoloji Bölümü ağrı ile ilgilenen yeni bir bilim dalıdır. Son zamanlarda tüm dünyada  gelişmekte olan bir bilim dalıdır. İki yıl önce ülkemizde yan dal uzmanlık sınavıyla anestezi, fizik tedavi ve nöroloji uzman hekimleri bu ihtisasa alınmaya başlandı. Şimdiye kadar sadece Üniversite Hastanelerinde Algoloji Uzmanlığı varken, artık Devlet Hastaneleri ile Eğitim ve Araştırma Hastanelerine de Algoloji Uzmanları atanmaya başlandı.” ifadelerini kullandı

 Algolojinin insanların kafasında tam net olmadığını belirten Arıcı, “Çünkü yeni bir alan olduğu için ağrıya neden olan hastalık, tedavi edildiği halde ağrı devam ediyorsa veya ağrıya neden olan hastalık, tedavi edilemiyorsa bu durumda hastanın yaşam konforu çok fazla etkilenmekte ve hayat katlanılmaz bir hale gelmektedir. Böyle durumlarda, biz hastanın ağrısıyla baş edebilmesi için, yardımcı olmaya çalışıyoruz. Çünkü ağrı, depresyon bozukluğu, sosyal aktivitelerde azalma ve hayatında başarısızlık gibi birçok olumsuzluklara sebebiyet vermektedir.”şeklinde konuştu.

Son dönemde ağrı tedavisinin de geliştiğini söyleyen Arıcı, medikal ortopedi ile tedaviye başlandığını belirterek, “Medikal tedaviden yanıt almayan hastalara veya fizik tedaviyle rahatlamayan hastalara, 'girişimsel ağrı tedavisi' dediğimiz, yöntemlerle ağrı palyasyonu yapmaya çalışıyoruz. Girişimsel ağrı tedavileriyle de genellikle bir iğne yardımıyla, ağrının kaynağı olan sinir damarına yaklaşarak, bir ilaç uygulayarak radyo frekans dalgaları vererek, o siniri bloke etmeye çalışıyoruz. Son zamanlarda tıptaki gelişmelerle ve teknolojideki ilerlemelerle, ağrı tedavisindeki gelişmelerle ilerlemeye başlamıştır. Ve halen de devam etmektedir.”diye konuştu.

Algoloji bölümünün yeni bir uzmanlık olduğunu vurgulayan Arıcı, ilk defa Ersin Arslan Devlet Hastanesi'nde uzmanlık alanı oluşturulduğunu da sözlerine ekledi. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinden Flaş Yolsuzluk Açıklaması
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinden Flaş Yolsuzluk Açıklaması
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir