Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Gaziantepli çiftçileri kuraklık korkusu sardı

Gaziantepli çiftçileri kuraklık korkusu sardı

GAZİANTEP - Bu yıl Gaziantep'te yeterli yağışın olmaması nedeniyle çiftçilerin kuraklık korkusu içerisinde olduklarını belirten Gaziantep Şehitkamil Ziraat Odası Başkanı, her yıl bu aylarda aşırı yağışlı günlerin yaşandığını, ancak bu yıl beklenen yağışın olmadığını söyledi.

Giriş Tarihi: 2 Mart 2016 Çarşamba 12:57
Gaziantepli çiftçileri kuraklık korkusu sardı

Gaziantep’in son yılların en kurak dönemini yaşadığına dikkat çeken Gaziantep Şehitkamil Ziraat Odası Başkanı Cuma Yiğit, Türkiye genelinde olduğu gibi Gaziantep’te de beklenen yağışların olmamasının çiftçileri endişelendirdiğini vurguladı.

Yağışların olmaması biz çiftçileri endişelendiriyor

Her yıl bu aylarda yağışlı günlerin yaşandığını hatırlatan Yiğit, “Yaklaşık 2 aydan bu yana yağmurların yağmaması çiftçileri endişelendiriyor. Kış mevsimi bitti bahara girdik. Fakat bir damla yoktur. Çiftçiler olarak ne çok zor günler bizi bekliyor.”dedi.

Geçen yıla oranla yağış oranının düşmesinin çiftçiyi büyük sıkıntıya koyduğunu belirten Yiğit, “Türkiye genelinde olduğu gibi Gaziantep’te de yağışların olmaması biz çiftçileri endişelendiriyor. İki aydan beri yağmurun yağmaması kuraklık tehlikesini beraberinde getirdi. Yaşanan kuraklık nedeniyle çiftçiler olarak birçok tarım ürününün zarar göreceğinden endişeliyiz.” ifadelerini kullandı.

Kuraklık böyle devam ederse bu yıl ürünlerde bir düşüş olacaktır

Kış mevsiminin bitip bahar mevsimine girilmiş olmasına rağmen hala yağışların olmamasının çiftçileri tedirgin ettiğini söyleyen Yiğit, kuraklığın sadece bu yıl değil, önümüzdeki yıllarda da ciddi sorunlara sebep olacağına dikkat çekerek, sözlerine şöyle devam etti: “Kuraklık böyle devam ederse bu yıl ürünlerde bir düşüş olacaktır. Çiftçiler büyük oranda zarar edecek. Bundan esnafımız dahil tüm bölge insanı da etkilenecektir. Çünkü ekinler bu yıl yeterince yağış görmedi. Buğday, arpa ve mercimek ile diğer ürünlerde sıkıntı yaşayabiliriz. Kuraklık çok ciddi bir sorun ve önümüzdeki yıllarda da çok fazla olacaktır.”şeklinde konuştu.

Yağışların olmaması durumunda ürünler daha fazla zarar görecek

Bu yıl Gaziantep’te yeterli oranda yağışın olmadığını aktaran Yiğit, “Ekimi yapılan ürünlerin bir kısmı yağışların olmamasından dolayı zarar gördü. Ekim ayında az da olsa yağışlar oldu. Fakat daha sonra özellikle Şubat ayında nerede ise hiç yağış olmadı. Zaten son iki haftadan itibaren bahar gibi günler yaşıyorduk. Ekim ayında etkili olan yağışlar, ekilen ürünlerin bir kısmının çimlenmesini sağladı. Geriye kalan tohumlar ise yeterli yağış alamadıkları için zarar gördü. Tarlalara ekimi yapılan ürünlerin üçte biri zarar gördü. Yağışların olmaması durumunda ürünler daha fazla zarar görecek.”diye konuştu. (İbrahim Koçyiğit-İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Süleymaniye mahallesi’nin trafik çilesi devam ediyor

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com