Advert
Advert
Advert

"Gaziantep'in 'Gastronomi Şehri' seçilmesi çok önemli"

​Gaziantep Lokantacılar Kebapçılar Pastacılar Tatlıcılar ve Baklavacılar Odası Başkanı, Gaziantep'e UNESCO tarafından 'mutfak kenti' unvanı verilmesinin kendilerini çok mutlu ettiğini söyledi.

Gaziantep’e UNESCO tarafından ‘gastronomi kenti’ unvanı verilmesinin başta mutfak sektörü olmak üzere tüm Gazianteplileri sevindirdiğini söyleyen Gaziantep Lokantacılar Kebapçılar Pastacılar Tatlıcılar ve Baklavacılar Odası Başkanı Mehmet Bayrakçı, bu önemli başarının Gaziantep’in ufkunu ve çehresini değiştireceğini vurguladı.

Gastronomi kenti unvanının Gaziantep’e verilmesinin turizm anlamında da önemli olduğunu belirten Bayrakçı, UNESCO Gastronomi Şehirleri listesinde Gaziantep’in yer almasının büyük bir değer taşıdığını belirtti.

Konu ile ilgili konuşan Bayrakçı, Dünyada UNESCO tarafından 47 kent arasından gastronomi şehirleri listesinde Gaziantep mutfağının birinci seçildiğini söyledi.

Bayrakçı, “Gaziantep’e UNESCO tarafından mutfak kenti unvanı verilmesi bizi ve üyelerimizi çok mutlu etmiştir. Hak ettiğimiz bir yerdi. Bu işte emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

“Bu başarı Gaziantep’in ufkunu ve çehresini değiştirecektir”

Gaziantep’te mutfak sektöründe yer alan işletmelere özellikle hijyen konusunda çok ciddi önlemler alması çağrısında bulunan Bayrakçı, “Bu başarı Gaziantep’in ufkunu ve çehresini inşallah değiştirecektir. Bu listeye girmemiz işin başlangıcıdır. Bundan sonra Gaziantep’te esnafımızın özellikle mutfak sektöründe olanların çok ciddi çalışmalar ve hijyen konusunda çok ciddi önlemler almalıdırlar. Esnaflarımıza kendilerini geliştirme konusunda çok ciddi yatırımlar ve eğitimler yaptırmamız lazım. Bu anlamda gerek belediyelerimizle gerek de üniversitelerimizle bir koordine halinde çalışmalar yapmaya başladık.” ifadelerini kullandı.

“47 kent arasına girmeyi başardık”

Bu başarı ile Gaziantep’in ekonomik anlamda da hak ettiği yeri alacağına inandığını belirten Bayrakçı, elde edilen başarının sadece yemek sektörü ile birlikte bütün sektörlere faydalı olacağını kaydetti.

Gaziantep’in UNESCO’ya girmesinin çok önemli olduğunu belirten Bayrakçı, “Dünyada gastronomi alanında Gaziantep, gerçekten dünyada sayılı illerden biridir. Bunu da dünya çapında tescillemek çok önemliydi. 47 kent arasına girmeyi başardık. Bu başarı ve ödülün kıymetini bilmemiz lazım. Bütün Gaziantepli hemşerilerimi, esnafımı ve bu alanda yemek yapan misafirlerini ağırlayan ev kadınlarını bu unvanımıza sahip çıkmaları gerekir.” diye konuştu. (İbrahim Koçyiğit- İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinden Flaş Yolsuzluk Açıklaması
Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesinden Flaş Yolsuzluk Açıklaması
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir