Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Sağlık "Gaziantep'in 'Gastronomi Şehri' seçilmesi çok önemli"

"Gaziantep'in 'Gastronomi Şehri' seçilmesi çok önemli"

​Gaziantep Lokantacılar Kebapçılar Pastacılar Tatlıcılar ve Baklavacılar Odası Başkanı, Gaziantep'e UNESCO tarafından 'mutfak kenti' unvanı verilmesinin kendilerini çok mutlu ettiğini söyledi.

Giriş Tarihi: 20 Aralık 2015 Pazar 16:20

Gaziantep’e UNESCO tarafından ‘gastronomi kenti’ unvanı verilmesinin başta mutfak sektörü olmak üzere tüm Gazianteplileri sevindirdiğini söyleyen Gaziantep Lokantacılar Kebapçılar Pastacılar Tatlıcılar ve Baklavacılar Odası Başkanı Mehmet Bayrakçı, bu önemli başarının Gaziantep’in ufkunu ve çehresini değiştireceğini vurguladı.

Gastronomi kenti unvanının Gaziantep’e verilmesinin turizm anlamında da önemli olduğunu belirten Bayrakçı, UNESCO Gastronomi Şehirleri listesinde Gaziantep’in yer almasının büyük bir değer taşıdığını belirtti.

Konu ile ilgili konuşan Bayrakçı, Dünyada UNESCO tarafından 47 kent arasından gastronomi şehirleri listesinde Gaziantep mutfağının birinci seçildiğini söyledi.

Bayrakçı, “Gaziantep’e UNESCO tarafından mutfak kenti unvanı verilmesi bizi ve üyelerimizi çok mutlu etmiştir. Hak ettiğimiz bir yerdi. Bu işte emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

“Bu başarı Gaziantep’in ufkunu ve çehresini değiştirecektir”

Gaziantep’te mutfak sektöründe yer alan işletmelere özellikle hijyen konusunda çok ciddi önlemler alması çağrısında bulunan Bayrakçı, “Bu başarı Gaziantep’in ufkunu ve çehresini inşallah değiştirecektir. Bu listeye girmemiz işin başlangıcıdır. Bundan sonra Gaziantep’te esnafımızın özellikle mutfak sektöründe olanların çok ciddi çalışmalar ve hijyen konusunda çok ciddi önlemler almalıdırlar. Esnaflarımıza kendilerini geliştirme konusunda çok ciddi yatırımlar ve eğitimler yaptırmamız lazım. Bu anlamda gerek belediyelerimizle gerek de üniversitelerimizle bir koordine halinde çalışmalar yapmaya başladık.” ifadelerini kullandı.

“47 kent arasına girmeyi başardık”

Bu başarı ile Gaziantep’in ekonomik anlamda da hak ettiği yeri alacağına inandığını belirten Bayrakçı, elde edilen başarının sadece yemek sektörü ile birlikte bütün sektörlere faydalı olacağını kaydetti.

Gaziantep’in UNESCO’ya girmesinin çok önemli olduğunu belirten Bayrakçı, “Dünyada gastronomi alanında Gaziantep, gerçekten dünyada sayılı illerden biridir. Bunu da dünya çapında tescillemek çok önemliydi. 47 kent arasına girmeyi başardık. Bu başarı ve ödülün kıymetini bilmemiz lazım. Bütün Gaziantepli hemşerilerimi, esnafımı ve bu alanda yemek yapan misafirlerini ağırlayan ev kadınlarını bu unvanımıza sahip çıkmaları gerekir.” diye konuştu. (İbrahim Koçyiğit- İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Eski Başhekim Hasan Karsen’e Plaket

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com