Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
http://www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem Gaziantep'e güneş enerjisi santrali kurulacak

Gaziantep'e güneş enerjisi santrali kurulacak

Gaziantep'e su faturalarındaki yüksek maliyetleri aşağı çekmek amacıyla, Gaziantep Su ve Kanalizasyon İdaresi (GASKİ) tarafından Güneş Enerjisi Santrali kurulacağı belirtildi.

Giriş Tarihi: 19 Kasım 2015 Perşembe 21:07
Gaziantep'e güneş enerjisi santrali kurulacak

Gaziantep’e Güneş Enerjisi Santrali kuracaklarını belirten Gaziantep Su ve Kanalizasyon İdaresi (GASKİ) Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler, bu santral ile yüksek maliyetteki su faturalarını aşağı çekmeyi hedeflediklerini söyledi.

Sönmezler, projeyi 6 ay içinde faaliyete geçirmeyi planladıklarını belirterek, daha önce solar enerjiye öncülük yaptıklarını, ancak şimdi bunun 8 katı daha büyüklükte dev bir güneş enerjisi kuracaklarını ifade etti.

Gaziantep’in bölgesel konumdan güneş ve rüzgar enerjisini rahatça kullanılabilen bir alanda olduğunu ifade eden Sönmezler, “Şimdi solar enerjinin 8 kat büyüklüğünde bir proje yapıyoruz. 18 dönümlük alanda ve 1 megavotluk lisanssız elektrik üretimi yapacağız. Projemizde 4 bin adet polikristal panel ile yıllık bin 750 kilowatt enerji üretmeyi planlıyoruz. Sadece güneş enerjisinde değil, içme ve atıksu tesislerimizde de yenilenebilir enerjiyi özgün olarak kullanacağız.”dedi.

Güneş enerjisini çok önemsediklerini bu doğrultuda önemli çalışmalar yapacaklarını aktaran Sönmezler, “Bildiğiniz gibi biz suyu Kahramanmaraş’tan terfili enerji ile getiriyoruz. 300–400 metreyi bulan haşemlerde pompalar çalıştırıyoruz ve elektriğe çok yüksek maliyetler ödüyoruz. Bu da bize yüksek maliyete mal oluyor. Bu sistem ile inşallah hem enerji maliyetlerini aşağı çekmiş olacağız, hem de dünyada yenilenebilir enerjiyi en iyi kullanan şehir olmak istiyoruz. Bu sistemimiz faaliyete geçtiği zaman, yılda 650 bin TL’lik kurumumuza maliyet avantajı sağlamış olacağız.” ifadelerini kullandı.

Sönmezler, Gaziantep’te yaşayan insanların içme suyunda daha az fatura ödemeleri için modeller geliştirdiklerini, bunun yanı sıra yenilenebilir enerji kapsamında Düzbağ’dan Gaziantep’e daha ucuz, kaliteli ve yeterli su getireceklerini sözlerine ekledi. 

(İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Suriyeli genci dövüp bunu paylaştı-Tepkiler çığ gibi büyüdü

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com