Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Medya Gazetecilerden Şanlıurfa Emniyetine protesto!

Gazetecilerden Şanlıurfa Emniyetine protesto!

Şanlıurfa'da görev yapan gazeteciler, İl Emniyet Müdürlüğü'nün son dönemde haberlerine getirdiği kısıtlamalar nedeniyle protesto eylemi başlattı.

Giriş Tarihi: 30 Eylül 2013 Pazartesi 11:12
Gazetecilerden Şanlıurfa Emniyetine protesto!

Kentte yaşanan olayları, hızlı ve tarafsız bir şekilde kamuoyuna ulaştırmaya çalışan yerel ve ulusal basının temsilcileri, son dönemde emniyetin çalışmalarını haberleştirmekte zorlanır hale geldi.
Haberde vatandaşın bilmesi gereken hususların emniyet ekiplerince gazetecilere aktarılmayışı, basın mensuplarının haber ilkeleri doğrultusunda metin oluşturmasını engelliyor.
Kamuoyunun bilgilendirilmesi için kuruma çağrılan gazetecilere haberlere ilişkin eksik ve gecikmeli bilgi veren emniyet, zaman zaman da gazeteciler arasında kendilerince seçtiği şahıslara bilgi verip onların diğer gazetecilere aktarması teklifinde bulunuyor.
Gazeteciler uzun süredir yaşadıkları sıkıntıları iletme amacıyla daha önce emniyet yetkililerini ziyaret etmiş ancak kendilerini "itibarsızlaştırma" gibi girişimlerle karşılaşmış aynı minvalde karşılık vermeyi ise uygunsuz bulmuştu.
Ancak son dönemde kamuoyunun dikkatini çeken habere ilişkin kurum ilgililerinin geç, eksik ve tutarsız olarak verdiği bilgiler artık gazetecilerin haber yapma özgürlüğüne engel olunmasına kadar ilerledi.
Birgün önceden davet edildikleri programa giden basın mensupları yetkililerin adeta alaya alır bazda söylemleriyle söz konusu yerden dışarı çıkartılmış ertesi gün ise bu uygunsuz girişim bir "kokteyl" ile geçiştirilmeye çalışılmış ancak kokteyliye katılım yok denecek kadar az olmuştu.
Hastanede sağlık kontrolünden geçirilecek basit bir zanlı için gazetecileri hastaneye çağıran emniyet güçleri, zanlıyı saatler sonra hastaneye çıkartarak da gazetecilerin başka haber yapmasına mani oluyor.
Gazeteciler, kurumda her olaya ilişkin başka kişilerle irtibat kurma yerine kurumun diğer birçok şehirde olduğu gibi profesyonel olarak basın bürosu ile koordineli çalışma yapmasını bekliyor.
Basın mensupları, karşılaştıkları sıkıntılar gideriline kadar kamuoyunun çok ilgilendirmediği sürece Emniyet Müdürlüğü haberlerini geçmeme kararı aldı.
Her defasında emniyet müdürü ve ilgili müdür yardımcılarını yaşanan zorlukları aktaran gazeteciler, 'not alıp' daha sonra uygulamaya geçirmeyen idarecilerin bu tutumunu 'basını susturma' girişimi olarak yorumluyor.
Gazeteciler ayrıca Sağlık Müdürlüğü bünyesindeki 112 Acil Servis Komuta Merkezi'nde de sorun yaşamaya başladı. Özellikle trafik kazalarına ilişkin ilk bilginin ulaştığı merkezi arayan gazetecilerin soruları yanıtsız bırakılıyor, vatandaş ta nerde nasıl bir kaza olmuş haberdar olamaz hale geliyor.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com