Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Medya Gazeteciler Birliğinden Basın Bayramı Mesajı

Gazeteciler Birliğinden Basın Bayramı Mesajı

Giriş Tarihi: 22 Temmuz 2011 Cuma 21:40
Gazeteciler Birliğinden Basın Bayramı Mesajı


Şanlıurfa Gazeteciler Birliği Başkanı Veysel Polat 103 yıl önce 24 Temmuz 1908’de basında sansür kaldırışının yıldönümü olan “Geleneksel Gazeteciler Günü” olarak kutladı.


Polat Mesajını: gazetecilerin toplumsal sorumluluğumuzu yerine getirirken eğilmeden, bükülmeden, hiç kimseye boyun eğmeden görevlerini yapmaya ve mücadelelerini kararlılık içinde sonsuza dek sürdürmeye devam edeceklerini Vurgulayarak bitirdi.

İşte Gazeteciler Birliğini tarafından yayınlanan o mesaj: Bundan 103 yıl önce 24 Temmuz 1908’de basında sansür kaldırıldı. Bu nedenle her yıl bugünü “Basın Bayramı” olarak veya “Geleneksel Gazeteciler Günü” olarak kutlarız. Zaman zaman 24 Temmuz 1908 öncesini hatırlatan dönemlerden geçtik, hatta bu nedenle çok ağır bedellerde ödedik, ama 24 Temmuz bizim için simge olarak önemini hiç kaybetmedi. Bu nedenle 24 Temmuz 1908, basın özgürlüğünün olmazsa olmaz koşullarının belirlenmesi açısından her zaman bir mihenk taşı olarak hatırlanacaktır.
Günümüzde her insanın bilgiye ulaşma, doğruları öğrenebilme ve kendi fikirlerini ifade edebilme özgürlüğünün en temel hak olduğu görüşü, modern dünyada hemen hemen herkesçe tartışmasız bir kabuldür. Basın, kamu adına gerçekleri araştırma, doğru ve gerçek haberlerle kamuoyunu aydınlatma mesleğidir. Bu yönüyle demokratik hayatın vazgeçilmez unsurlarından biri olan basın, haber alma ve yayma özgürlüğünün en etkili aracı olarak da, demokrasinin yaşamasını ve gelişmesini sağlayan kurumların başında gelmektedir. Demokrasinin temel taşlarından olan “basın özgürlüğü” şeffaf yönetim ilkesinin de yapı taşlarındandır.
Esas işi okuruna, izleyicisine veya dinleyicisine olup biten tüm olaylar hakkında doğru, inandırıcı, güven verici, çok boyutlu ve hızlı bir şekilde bilgi vermek olan basın, sansürün kaldırılışının ardından 103 yıl geçmiş olmasına rağmen, direkt olarak sansür şeklinde olmasa da dolaylı bir şekilde çeşitli sıkıntılara maruz bırakılıyor. Ayrıca bazen gazetecilerin bilgi alma amaçlı kamu kurumlarına alınmaması, direkt olmasa da yine dolaylı sansürdür.
Ayrıca sansür, sadece siyasi otoritenin ya da yönetici sınıfın, basın üzerine koyduğu yasaklamalar değildir. Bir başka sansürde “otosansür” dediğimiz, kendiliğinden, haberin çarpıtılarak veya eksik verilmesi ya da haberin hiç verilmemesi durumudur. Özellikle yerel tv’lerimizde seçim dönemlerinde ayyuka çıkan “Para yoksa haber de yok” anlayışı, vahim sonuçlar doğuracaktır. Sorumluluğumuzun bir parçasını bu gibi davranışlarla alıp götürüyoruz. Bu nedenle basına olan güvensizliğinin artması ve gazeteciliğin giderek prestij yitiren bir meslek haline gelmesi, karşı karşıya kalınan en önemli sorundur. Bağımsızlık ve özgürlükten söz ederken, bizlerinde görevini tarafsızlık ilkesi ve etik kuralları içinde yapması gerekmektedir. Yani işimiz toplumsal karşılığı olmayan kimi kişi, kurum ve olguları abartan veya birilerine iftira atan, tehdit eden, şantaj yapan veya kişilik haklarını ihlal eden haberleri kamuoyuna yansıtmak olmamalı. Aksine elimizde kamu yararı taşıyan bilgiyi en çabuk ve doğru bir şekilde kamuoyuna vermek zorundayız. Vatandaşa haksızlık yapması halinde ise devlete, bazı kurumlara, siyasilere, karanlık güç odaklarına boyun eğen basın, basın değildir.
Bizim için insanların düşünceleri ve siyasi görüşleri ne olursa olsun, yapmış olduğumuz haberlerden sonra “söylenen doğru, adaletli, insaflı veya hakkaniyetli” denmesi yeterlidir.
Basına güvensizlik sorununun aşılmasında özellikle meslek örgütleri olarak, bizlerin özdeğerlendirme mekanizmalarını harekete geçirmesi ve çözüme katkıda bulunması gerekiyor. Aksi takdirde basın, kamu çıkarını, yoksulu, sessizi, hakkı, adaleti savunma görevini yerine getirirken, bir taraftan da güven bunalımı ile boğuşmak durumunda kalacaktır.
Şanlıurfa Gazeteciler Birliği olarak, Demokrasi ve Hukukun üstünlüğünü esas alarak kamu vicdanını yansıtan biz gazetecilerin toplumsal sorumluluğumuzu yerine getirirken eğilmeden, bükülmeden, hiç kimseye boyun eğmeden görevimizi yapmaya ve mücadelemizi kararlılık içinde sonsuza dek sürdürmeye devam edeceğimizi hatırlatır, tüm basın camiasının gelenekselleşen bu bayramını kutlarız.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com