Advert
Advert
Advert

Gazeteciler Adem ve Hamit serbest

Suriye'de esir tutulan iki Türk gazeteci, şu anda bir uçakla Şam'dan Tahran'a doğru yola çıkarıldı

Gazeteciler Adem ve Hamit serbest
Gazeteciler Adem ve Hamit serbest
Suriye'de çıkan iç karışıkları yakından takip etmek için bölgeye giden gazeteciler Adem Özköse ve Hamit Coşkun'un uzun süren esaretleri bugün sona eriyor. İki gazetecinin Suriye'den İran'a oradan da Türkiye'ye getirilecekleri öğrenildi. Konuyla ilgili ilk açıklamayı bugün Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu yaptı.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, twitter'dan, Suriye'ye gittikten sonra kendilerinden haber alınamayan iki Türk gazeteci Adem Özköse ve Hamit Coşkun'un şu anda Tahran'a doğru yolda olduklarını duyurdu.

Davutoğlu, Türkiye'nin özel bir uçağının da şu anda Tahran'a doğru yola çıktığını ve gazetecileri alacağını belirtti.

İHH'DAN DA AÇIKLAMA GELDİ

Konuyla ilgili bir açıklama da İHH İnsani Yardım Vakfından geldi. İHH'dan yapılan açıklamada iki gazetecinin Tahran'a götürüldüğü belirtildi. İHH, Adem ve Hamit'in akşam saatlerinde Türkiye'de olmasının beklendiğini belirtti.

İHH'dan yapılan açıklamada şöyle denildi: "yaptığı açıklamada "Suriye'de tutulan gazeteciler Adem Özköse ve Hamit Coşkun için İHH İnsani Yardım Vakfı'nın yürüttüğü insani diplomasi süreci devam ediyor. İHH Başkanı Bülent Yıldırım'ın başında olduğu heyet halen görüşmelerini sürdürüyor. "Gazeteciler Adem Özköse ve Hamit Coşkun şu saat itibari ile halen Şam'da bulunuyorlar. Gün içerisinde yaşanacak gelişmeler doğrultusunda vakfımızdan anlık bilgilendirmeler yapılacaktır. Bilginize sunar çalışmalarınızda kolaylıklar dileriz."

Adem ve Hamit'i almak için Tahran'a Türkiye'den bir uçak gittiği belirtiliyor.

İKİ İRANLI DA SERBEST

Türkiye'nin girişimleri sonucu serbest bırakılan iki Türk gazeteciden sonra Suriye'de muhaliflerin elinde oldukları iddia edilen iki İranlı'nın da serbest kaldığı öğrenildi.

56 GÜN SONRA İLK GÖRÜNTÜLERİ

Adem ve Hamit'ten, Suriye yönetiminin elinde kaldıkları 56 gün boyunca hiçbir haber alınamamıştı. İki gazeteci, İHH ve MAZLUMDER'in girişimleri sonucu 56 gün sonra ilk kez görüntülenmişlerdi.

dünya bülteni

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
TİKAD Konsey Başkanı Sabancı’dan Büyükşehir’e Ziyaret
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır
Vali Erin: Çocuk işçiliği hukuka ve insan haklarına aykırıdır