Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa Medya Gazete İpekyol, üçüncü yılını kutladı

Gazete İpekyol, üçüncü yılını kutladı

Gazete İpekyol, üçüncü yılını okurlarıyla kutladı. Grup Yürüyüş’ün konser verdiği gecede salondakiler, özgürlük marşlarına yumrukları havada, çocuklar da sahneye çıkarak eşlik etti.

Giriş Tarihi: 18 Mart 2013 Pazartesi 13:29
Gazete İpekyol, üçüncü yılını kutladı

Açış konuşmasını yapan Mustafa Arısüt, Gazete İpekyol’un haksızlıklara karşı bir başkaldırının adı olduğunu, Mehmet Pala da Gazete İpekyol’un yönetiminin ve destekçilerinin dahi aleyhine haber yaptığını söyledi.

 

2011 yılının şubat ayında yayın hayatına başlayarak iki yılını geride bırakan Gazete İpekyol, üçüncü yaşını okuyucularıyla kutladı. Geçen yıl El Ruha Otel’de kokteyl düzenleyerek bir yılını geride bırakan Gazete İpekyol, geleneksel hale getirdiği yıldönümünü bu yıl ise Urfacıty AVM Konferans Salonunda Grup Yürüyüş’ün Türkçe, Kürtçe ve Arapça seslendirdiği ezgiler, marşlar ve türkülerle kutladı. Etkinliğe kentteki çeşitli siyasi parti, sendika, sivil toplum kuruluşu, kurum amirleri ve medya temsilcileri katıldı.

Programın sunuculuğunu Gazete İpekyol köşe yazarlarından Halil Yakut, açış konuşmasını ise gazetenin genel yayın yönetmeni Mustafa Arısüt yaptı. Gazetenin geride bıraktığı iki yıl içerisinde yaşananları anlatan Arısüt, zaman zaman engellemelerle karşılaştıklarını kaydederek, bu nedenle manifesto niteliğindeki konuşmasında sert mesajlara yer verdi.

Urfa’daki halkın çok az bir kesiminin burjuva, feodal güçler, kapitalist iş çevreleri ve suçla beslenerek büyümeyi başarabilmiş şebekeden oluştuğunu, geriye kalan en büyük kesimin ise köylüsüyle, şehirlisiyle mazlum bir halk olduğunu belirten Mustafa Arısüt, yıllardır bu sessiz çoğunluğa en başta devlet olmak üzere feodali, çetesi, kabadayısı, korucusu, işvereni tarafından hor görüldüğünü, sömürüldüğünü ve zulmedildiğini aktardı.

‘Urfa’daki bozuk düzeni sarsacak ve haksızlıkları önleyebilecek en önemli mekanizmalardan birisinin medya olduğuna’ inandıklarını ve bu sebeple gazete çıkarmaya karar verdiklerini ifade eden Arısüt, o güne kadar Urfa’daki yerel medyanın halkın sesi olmak yerine büyük oranda sahibinin sesi olmayı tercih ettiğini, bir grup arkadaşla birlikte çıkardıkları Gazete İpekyol’un ise hiçbir menfaat beklentisi umulmadan, sırf rıza-i ilahi amaçlı olarak yayın yaptığını kaydetti.

 

‘GAZETE İPEKYOL HAKSIZLIĞA BAŞKALDIRININ ADIDIR’

Gazete İpekyol’un, İranlı düşünür Dr. Ali Şeriati’nin ‘Sizi rahatsız etmeye geldim’ sözündeki duruş gibi ortaya çıktığını belirten Mustafa Arısüt, “Gazete İpekyol; erdemli, ilkeli, şahsiyetli, objektif, bağımsız, evrensel değerleri de baz alan, inandığı değerler uğrunda kendi çıkarları da dahil fedaya hazır, zalime karşı mazlumdan yana, zulme ve zalime baş eğmektense mücadele ve direniş yolunu tercih edip devrimci bir duruş sergilemeye çalışarak haksızlık yapanların uykusunu kaçıran, haksızlığa uğrayanların ise her zaman rahatlıkla kapısını çalabileceği emin ve güvenilir bir kapı oldu. Bu nedenle Gazete İpekyol kurulduğu günden bu yana aynı zamanda haksızlığa bir başkaldırının adıdır” diye konuştu.

Gecede, Mustafa Arısüt’ün konuşmasının ardından Gazete İpekyol’un kuruluş amacı ve ilkelerinin yer aldığı bir sinevizyon sunumu yapılırken, Gazete İpekyol Yönetim Kurulu adına Mehmet Pala da bir konuşma yaptı.

 

‘GAZETE İPEKYOL KURUCULARININ DAHİ ALEYHİNE HABER YAPTI’

Gazete İpekyol’un, Müslüman ve insan olduğunun bilinciyle oluşturmuş olduğu yayıncılık ilkeleriyle iddialı, bir o kadar da mütevazi bir yola koyulduğunu kaydeden Mehmet Pala, özetle şöyle konuştu: “Genel seçimlerin olduğu bir atmosferde doğumu gerçekleştirilen Gazete İpekyol ilk etapta seçim gazetesi olarak algılandı. Daha sonra küçük menfaatler uğruna her türlü kirli ilişkilere giren yerel bir gazete gibi görülmek istendi. Ve en sonunda Basın İlan Kurumu, Gazete İpekyol’u ihale ilanı için çıkarılmış bir gazete olarak değerlendirmeye tabi tuttu. Oysa Gazete İpekyol yayın hayatına doğduğu andan itibaren halkın ve hakkın maslahatını, adil şahitliği her türlü kirli ilişkilere tercih etti. Bununla beraber ilkeli olma adına kendi menfaatlerini yitirmekten geri durmadı. Gazete İpekyol kurucuları ve destekçileri aleyhine dahi haber yapmaktan çekinmedi.”

YUMRUKLAR HAVADA ÖZGÜRLÜK MARŞI

Gecenin en renkli ve coşkulu kısmı ise Grup Yürüyüş’ün sahneye gelmesi ile başladı. Grup Yürüyüş Türkçe, Kürtçe ve Arapça seslendirdiği eserlerde özgürlük, şehitlik, direniş gibi konulara vurgu yaparak bu şekilde toplumsal mesajlar da aktardı. Gelen yoğun istek eserler karşısında yaklaşık bir buçuk saat sahnede kalan grup, seslendirdiği eserlerle kimi zaman salondakileri hüzünlendirdi kimi zamanda yumrukları havada özgürlük marşı söyleterek coşturdu. Gecenin finali ise salonda bulunan tüm çocukların sahneye çıkarak Grup Yürüyüş ile birlikte ilahiler söylemesi ile oldu.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Gazetecilerden Siverek Kaymakamı Demirel’e ziyaret

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com