Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Magazin GAP’ta ürün çeşitliliği artıyor

GAP’ta ürün çeşitliliği artıyor

Atatürk Barajı'nın 1994 yılında devreye girmesiyle sulu tarıma geçen GAP çiftçisi, pamuk, mısır ve hububat tarımının dışında alternatif ürün olarak sebze ve meyvecilik tarımına yönelmeye başladı.

Giriş Tarihi: 31 Mayıs 2012 Perşembe 13:39
GAP’ta ürün çeşitliliği artıyor
Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesine bağlı Yukarıbeydaş köyü çiftçileri alternatif ürün olarak fasulye yetiştiriciliğine başladılar. Deneme amaçlı fasulye ektiklerini söyleyen köylüler, fasulye tarımında iyi gelir elde ettiklerini belirttiler.

Harran Ovası çiftçileri yıllardır tarlalarına pamuk buğday mısır ekiyorlar, diyen Ferhan Tüzün,” Biz bu ürünlerden istediğimiz parayı kazanamadığımız için köyümüzde farklı bir ürün denemek istedik ve fasulye ektik. Gerçekten bu bölgede çok iyi fasulye yetişiyor. Pamuktan daha iyi para kazanıyoruz. Fasulyenin kilosunu 2 TL’den pazarda satıyoruz.” dedi.


Ülkemizde fasulye ekim alanları en çok Karadeniz bölgemizde yaygın olup, bunu orta güney ( Kayseri, Konya, Niğde, Nevşehir) ve orta kuzey (Eskişehir, Kütahya, Uşak Yozgat) bölgelerimiz izlemektedir. İllere göre fasulye ekilisi ve üretimi en çok sırasıyla Kahramanmaraş, Samsun, Malatya ve Afyonda bulunmaktadır

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com