Advert
Advert
Advert

GAP’ta Organik Tarım Eğitimi Düzenlendi

Bilinçsiz yapılan tarım ve GDO’lu olarak üretilen tarımsal ürünlerin insan sağlığı ve çevre üzerinde bıraktığı olumsuz etkilerin artması üzerine tüketiler, organik olarak üretilen ürünlere yönelmeye başladı.

GAP’ta Organik Tarım Eğitimi Düzenlendi
GAP’ta Organik Tarım Eğitimi DüzenlendiOrganik üretilen ürünlerin tarlada kontrolörluğunu yapacak teknik elamanların eğitimi için GAP BKİ Başkanlığı GAP Tarımsal Eğitim ve Yayım Projesi (GAP-TEYAP) kapsamında Şanlıurfa ilinde Organik Tarım Kontrolör Sertifika Eğitimi düzenledi. Kursiyerlere organik ürünlerin üretiminden pazara kadar pek çok konuda bilgi verildi. Kursa, GAP illerinde serbest çalışan teknik elemanların yanı sıra kamu ve sivil toplum kuruluşlarında çalışan 30 teknik eleman katıldı.

Antalya’da organik tarım ön eğitiminden geçen gruptan seçilen ve ilaveten bu konuda çalışan/çalışacak olan teknik elemanlardan oluşan gruba verilen bu eğitim sonucunda bölgede organik tarımın gelişmesine yol açılarak beşeri altyapı oluşturulacaktır. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türk Standartları Enstitüsü personeli ve akademisyenler tarafından verilen eğitim sonunda katılımcılar imtihana tabii tutulmuş ve imtihanı geçenlere “organik tarım kontrolör” sertifikası verilmiştir.

Eğitimi alanlar, bölgelerinde önemli potansiyeli olan organik tarımın gelişmesine katkı sağlamaları, bu konuda teknik eleman ve çiftçi eğitimleri düzenlemeleri  ve organik tarım konusunda bölgede bir kontrolör firması oluşturmaları beklenmektedir.

Haber: Mehmet Tekçe/ Balikligol.com

Balıklıgöl Urfa Balıklıgöl Şanlıurfa Balıklıgöl Urfa Sanlıurfa Urfa Haber Sanlıurfa Haber Urfa Haberleri Sanlıurfa Haberleri GAP’ta Organik Tarım Eğitimi Düzenlendi organik tarım nasıl olur?
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Başkan Çiftçi, Her buluş ve her icat bir eserdir
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu
Erdoğan Katıldığı TRT World Forum'da önemli açıklamalarda bulundu