Advert
Advert
Advert

GAP Havaalanı'na uydulu çözüm önerisi

Şanlıurfa'da son günlerde olumsuz hava koşullarından dolayı uçak seferlerinin iptal edilmesiyle ilgili bir açıklama yapan Şanlıurfa Rehberler Odası, sefer iptallerinin en aza indirilmesi için uyduya dayalı RNPAR sisteminin kurulmasını önerdi.

GAP Havaalanı'na uydulu çözüm önerisi
GAP Havaalanı'na uydulu çözüm önerisi

GAP havaalanı civarında oluşan yoğun sisten dolayı uçakların iniş yapamaması havayoluyla yolculuk yapmak isteyenleri mağdur etmeye devam ediyor. Şanlıurfa Rehberler Odası (ŞURO) Başkanı M.Kamil Türkmen, kurulduğu bölgenin sürekli sisli olmasından dolayı kurulduğu yerin yanlış olduğu yönünde gündeme gelen GAP havaalanına uyduya dayalı RNPAR sisteminin kurulmasını önerdi.

Söz konusu bölgede sürekli sisi olduğunu ifade eden Türkmen, “Şanlıurfa GAP Havaalanı yoğun sis bulutunun sürekli oluştuğu bir bölgede yapıldığından dolayı mutlaka bu bölgede DHMİ tarafından acil ve ivedi olarak RNPAR sisteminin yani uyduya dayalı çok hassas sistemin bir an önce kurulması gerekir.” dedi.

RNPAR sisteminin Türkiye’ de 2013 sonunda Van ilinde kullanılmaya başlandığını belirten Türkmen, “Bu sistem güzel sonuçlar vermiştir. Van ilinde kurulan RNPAR sistemi sayesinde kötü hava şartları nedeniyle yaşanan sefer iptallerinin en aza indi. 2014 yılında Trabzon, Gazipaşa, Iğdır, Gaziantep, Dalaman, Kahramanmaraş, Siirt ve Erzincan illeri programa alındı. 2015yılında mutlaka bu sistem Şanlıurfa Havaalanında kurulmalıdır.” şeklinde konuştu.

Bu sorunun çözümü için yetkililere seslenen Türkmen, “DHMİ yetkililerine, bakan ve milletvekillerimize ve tüm Şanlıurfalı siyaset ve sivil toplum kuruluşlarına sesleniyorum artık havada kalma zamanı değil yol alma zamanıdır. Başbakanımız bile 2 saatlik rötarla ancak havaalanına inebilmiştir. Talebimiz mevcut ILS sistemindeki cihazın iyileştirilmesi değildir. Yeni sistemin havaalanımıza yapılmasını istiyoruz. Bu konunun takipçisi olacağımızı kamuoyunun bilmesini istiyoruz.”ifadelerini kullandı. (İLKHA)

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sıra ASELSAN’da mı?
Sıra ASELSAN’da mı?
Profesör dolandırıcılara 1 milyon lira kaptırdı
Profesör dolandırıcılara 1 milyon lira kaptırdı