Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane

Ana Sayfa GAP GAP-Halep arası demir yolu açılıyor

GAP-Halep arası demir yolu açılıyor

Giriş Tarihi: 9 Şubat 2010 Salı 11:21
GAP-Halep arası demir yolu açılıyor

GAP' da bulunan iller içerisinde yüzölçümü bakımından birinci, nüfus olarak da ikinci sırada yer alan ve GAP'ın merkezindeki Şanlıurfa, yeni Demiryolu Projesinin hayata geçirilmesiyle değişik bir çehreye kavuşacak.

Tarım, turizm, sanayi sektörlerindeki potansiyeli, 1. ve 2. Organize Sanayi Bölgeleri, Havaalanı ve genç nüfusuyla Şanlıurfa, yalnızca çevresinin değil aynı zamanda bölgenin ve bulunduğu coğrafyanın en önemli kentlerinden birisidir. Hak ettiği ve ürettiği tüm bu değerlerin ülkemizde ve dünyada tanınabilmesi için modern demiryolunun yapılması planlanmıştır. Hazırlanan alternatif projeler de mevcut demiryolu kısaltılarak, Şanlıurfa için kritik öneme sahip organize sanayi bölgeleri, il merkezi ve havaalanı gibi sosyal ve ekonomik merkezlerden geçirilmesi düşünülmüştür.

Uygulama projesi tamamlanan, yapım ihalesi hazır olan ve yatırım programına alınan 60 km.lik Mürşitpınar-Şanlıurfa (GAP–Halep) demiryolu projesinin tamamlanmasıyla birlikte, Harran Üniversitesi, İl merkezi ve Suruç İlçesi demiryolundan ilk etapta yararlanabilecektir. İkinci etapta OSB ve Havaalanının bu projeye dâhil edilmesine çalışılmaktadır.  Ayrıca proje ile deniz taşımacılığının önemli limanlarından olan 318 km uzaklıktaki İskenderun, 408 km uzaklılıktaki Mersin Limanlarına demiryolu bağlantısı sağlanmış olacak ve Şanlıurfa'dan Suriye'nin Halep şehrine kesintisiz ulaşılacaktır. Demiryolu hattının yıllık 1,2 milyon ek taşıma tonajı ve 12 milyon TL gelir getirmesi hedeflenmektedir.

 www.balikligol.com

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com