Advert
Advert
Advert

Galericiler Güvenç'ten yardım bekliyorlar

Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç'ten randevu talebinde bulunan Şanlıurfa Oto Alım Siteleri esnafı, bir an önce yeni yerlerine taşınmak istiyor.

Galericiler Güvenç'ten yardım bekliyorlar
Galericiler Güvenç'ten yardım bekliyorlar

Türkiye'nin en önemli projelerinden biri sayılan Marmaray yer altı projesi bile 24 ayda bitilirken, 15 Yıllık tartışmadan sonra geliştirilen Yeni Şanlıurfa Oto Alım Siteleri Projesinin 4 yılda bitirilmesi planlanıyor.
Büyükşehir Belediye Başkanı Celalettin Güvenç'ten randevu talebinde bulunduğunu belirten Oto Alım Siteleri dernek yönetimi, randevularına cevap beklediklerini söyledi.
Sitenin bitirilmemesinden dolayı sıkıntı çektiklerini dile getiren Esnaf, "Seçim öncesi Bakan Faruk Çelik bizlerle görüştü. Sorunlarınızı en kısa zamanda çözeceğiz dedi. Ama bir türlü sorun ve sıkıntılarımız giderilmedi. İşyerlerimiz vakıf malı olduğundan dolayı yatırım yapamıyoruz. Kooperatife birkaç esnaf hariç, herkes ödemesini yapmış. Ama hala 2016 yılında bitirilmesi planlanıyor. Türkiye'nin en önemli projeleri bile 24 ayda bitirilirken bizim alım satım siteleri 4 yılda bitirilmesi planlanıyor. Bu yüzden bizler çok sıkıntı çekiyoruz. Belediye, valilik duyarlı davranıp bu konuya el atsınlar. Yoksa esnaf olarak perişan olacağız" dedi.
Yunus Cantaş: "Alım Satım Sitelerinin bitmemesinin sebebi buradaki esnafın suçu değil, yöneticilerin suçudur. İhale verildiğinde hiçbir esnaf hazır bulunmadı. Düzleştirme daha devam ediyor. Kimi esnaf daha borcunu ödememiş. Borç dediğimiz ise bize tahsis edilen yer para ile verildi. Bu konuda belediye bize herhangi bir konuda yardımcı olmadı. Tahsis edilen alanda kamyonculara 1 dönüm, biz otomotivcilere ise 284 metrekare alan verildi. 1 dönüm için 77 bin TL, 284 m2 için ise 23 bin TL ödeme yaptık. Yaklaşık bir yıldır ihaleye çıkmış.. hala düzleştirme işlemleri bitirilmemiş. Alt yapı sorunu var. Üst yapı için işlemler yapılacak. Bu sıkıntılar biran önce giderilmezse esnaf olarak perişan olacağız. İşyerlerimiz vakıf malı olduğundan dolayı aylık 400 TL kira ödüyoruz. Ya siteyi yapsınlar ya da işyerlerimizde işimize devam edelim"
Mustafa Kara "Yeni sitelerin 2016 yılında bitecek olması bizleri son derece rahatsız ve huzursuz etmiştir. Bize düşen paranın tamamını verdik. Ama yeni yerimiz ise yaklaşık 2 yıl sonra bitecek. Kooperatif başkanı ile görüştüğümüzde 8 ay içerisinde bitirilecek dedi. Ama yaklaşık 1 yıl geçti hala bitmemiş. Bırakın bitirilmesini düzleştirilmesi bile bitirilmemiş.  Düzleştirmesi bu kadar sürdüyse alt yapı ve üst yapı çalışmaları ise 4 yılda anca biter. İş yapamıyoruz. Sabah geliyoruz, akşam eve gidiyoruz"
Cevher Hanay "Bu konu hakkında ne söylersek bir şey ifade etmiyor. Eski belediye başkanına tüm esnaf olarak gittik. Ama başkan bizimle görüşmedi bile. Esnaf olarak çağlayan kolejlerin alt kısmındaki boş alanı istedik. Ama eski başkan bizi şehir dışına gönderdi. Yeri bize para ile sattı. Kişi başı 23 bin ile 77bin TL arasında ödeme yaptık. Bu ödemeyi yapmamıza rağmen daha bir sonuç alamadık. 2016'da bitirilmesi planlanıyor. O zamana kadar kentte alım satım esnafı diye bir şey kalmaz. Bakan Faruk çelik konu ile bizimle görüştü, sorunlarınızı çözeceğim dedi, hala sonuç çıkmadı. Kooperatiften duyduğumuz kadarı ile belediye başkanı Celalettin güvenç ile daha görüşülmemiş. Çünkü randevu verilmemiş başkanlığımıza. Neden verilmiyor acaba bu yönetimde mi sorunlarımıza çare bulmayacak" şeklinde konuştu.
Türkiye'de 10 yıl içinde dünya çapında büyük projelerin gerçekleştirildiğini belirten bir esnaf da "Nükleer santral, boğaz köprüsü yada Marmaray değil.. Şehrin ortasındaki sanayi ve oto galerileri 10 yıldır taşıyamadık. Bu Urfa'nın ayıbıdır. Vilayetin, adliye sarayının burnunun dibindeki bu ilkellik ve perişanlık idarecilerimizi hiç mi rahatsız etmiyor. Lütfen ilgiler bir araya gelsin ve yeni yerimiz bir an önce yapılıp buradan çıkmamız sağlansın" dedi.

Şeyhmus AYDOĞDU / GAPGÜNDEMİ

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakan Fakıbaba, En önemli 3 önemli şey: Gıda, Gıda, Gençlik
Bakan Fakıbaba, En önemli 3 önemli şey: Gıda, Gıda, Gençlik
Erdoğan Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nı (YKS) mercek altına aldı
Erdoğan Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nı (YKS) mercek altına aldı