Şanlıurfa özel şanmed hastanesi, şanmed hastane
www.metrolife.com.tr/

Ana Sayfa Gündem G-20 zirvesi başlıyor

G-20 zirvesi başlıyor

Türkiye'nin ev sahipliğinde düzenlenen ve 2 gün sürecek G-20 zirvesi, Suriye'deki gelişmeler ve Paris saldırı gölgesinde bu gün gerçekleştiriliyor.

Giriş Tarihi: 15 Kasım 2015 Pazar 10:24
G-20 zirvesi başlıyor

Türkiye’nin dönem başkanlığında gerçekleştirilecek ve 2 gün sürecek zirve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açılış konuşmasıyla başlayacak. Zirveye dünyanın en gelişmiş ekonomilerine sahip G20 ülkelerinin yanı sıra Azerbaycan, İspanya, Malezya, Senegal, Singapur ve Zimbabve de katılıyor.

Zirve öncesi ABD Başkanı Barack Obama ile bir araya gelecek olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, akşam saatlerinde ise Rusya Devlet Başkanı Viladimir Putin ile bir ikili görüşme gerçekleştirecek.

Antalya Belek’te düzenlenen ve 10 binden fazla kişinin katılacağı zirveyi 2 bin 469 basın mensubunu takip edecek.

Suriye’deki son durum ve Paris saldırılarının gölgesinde gerçekleştirilecek zirvenin üç ana teması,  kapsayıcılık, yatırımlar ve uygulama olarak belirlendi. Türkiye'nin önceliklerine göre belirlenen temalar kapsamında küresel ekonominin güçlendirilmesi ve kapsayıcı olması, G20 ile düşük gelirli gelişmekte olan ülkeler arasındaki diyalog ve işbirliğinin derinleştirilmesi, sürdürülebilir kalkınma, yatırımların artırılması konuları tartışılacak.

Zirvenin açılışının ardından saat 13.00 sıralarında “Kalkınma ve İklim Değişikliği” konularının ele alınacağı bir çalışma yemeği verilecek.

Liderlerin bir araya geleceği oturumların yanı sıra Türkiye’nin Dönem Başkanlığı’nın girişimiyle hayata geçirilen “Kadın-20” başlıklı açılım grubu da Zirvede yer alacak.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Liderler ve Eşleri onuruna vereceği resepsiyonun ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ev sahipliğindeki akşam yemeğinde bu kez “Küresel Sınamalar: Terörizm, Mülteci Krizi” konusu tartışılacak.

İkinci gün

Zirvenin ikinci gününde Liderler “Dayanıklılığın Artırılması” başlıklı oturumda finansal düzenlemeler, uluslararası vergi gündemi, yolsuzlukla mücadele ve IMF reformu konularını değerlendirecek.

Verilecek öğle yemeğinde ise ticaret ve enerji konuları ele alınacak ve Antalya Eylem Planı kabul edilecek.

Zirve, 2016 yılında G20 Dönem Başkanlığını üstlenecek olan Çin’in Devlet Başkanı tarafından yapılacak sunum ile sona erecek.

Antalya Zirvesi sonuçları Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından düzenlenecek basın toplantısı ile dünya kamuoyuna duyurulacak. 

(İLKHA)

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Şanlıurfa organize sanayi müdürlüğü, yatırım için herşey hazır
Bu habere de bakabilirsiniz

Şanlıurfa'da turizme bir adım daha: Turizm zabıtası kuruldu

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, hiçbir şekilde basılı ya da elektronik bir ortamda (CD, Internet vs.) kaynak gösterilse bile izin alınmadan kullanılamaz. © Copyright 2015 Balikligol.com