Advert
Advert
Advert

Fransız Parlamento heyetinden Gülpınar’a ziyaret

Türkiye-Fransa Dostluk Grubu Başkanı Şanlıurfa Milletvekili M. Kasım Gülpınar, TBMM ve Avrupa Birliğinin ortaklaşa yürüttüğü Parlamentolar Arası Değişim ve Diyalog Projesi çerçevesinde Türkiye'de bulunan Fransız Parlamento heyetini AB Komisyon Toplantı Salonu'nda kabul etti.

Fransız Parlamento heyetinden Gülpınar’a ziyaret
Fransız Parlamento heyetinden Gülpınar’a ziyaret

Ziyaretler ülkelerin önyargılarını da ortadan kaldırabilir

Fransız Parlamento heyetini Mecliste görmekten ve ağırlamaktan dolayı duyduğu memnuniyeti ifade eden M.Kasım Gülpınar, Parlamentolar Arası Değişim ve Diyalog Projesi ile Türkiye- AB ülkeleri arasındaki ilişkilerin geliştiğini ve ikili ilişkilerin gelişmesinde bu projenin önemli olduğunu belirtti ve bu tür ziyaretler çerçevesinde ülkelerin önyargılarını da ortadan kaldırabileceğini söyledi.

Türkiye ve Fransa'nın geçmişe dayalı köklü bir ilişkisi olduğunu ifade eden Şanlıurfa Milletvekili Gülpınar, “Zaman zaman iki ülke ilişkilerinin sekteye uğradığını biliyoruz. Geçen hükümet döneminde biz Türkiye olarak parlamentoda Türkiye - Fransa Dostluk Grubunu feshetmiştik. Ancak yeni hükümet dönemi ile birlikte ilişkiler düzeldi ve biz tekrar Türkiye - Fransa Dostluk Grubunu Meclis'te kurduk. Ben bu dostluk grubunun başkanı olarak bundan sonra ki zamanda iki ülke arasındaki ilişkilerin çok daha güçlü bir şekilde devam etmesini temenni ediyorum” dedi.

 

Türkiye'nin 45 senedir AB’ye üyelik bekliyor

Türkiye'nin AB üyeliği konusunda Fransa'dan destek beklediğini belirten Gülpınar, Türkiye'nin 45 senedir AB üyelik sürecini yürüttüğünü ancak birçok ülkenin Türkiye'nin başvurusundan sonra çok kısa zamanlarda AB üyesi olduğuna dikkat çekti.

Fransız parlamento heyeti adına konuşan Fransa Parlamentosu Başkanvekili Laurence Dumont ise kendisinin uluslararası ilişkilerden sorumlu olduğu bilgisini verdikten sonra Fransa parlamentosundaki Türkiye Dostluk Grubunun da başkanvekili olduğunu söyledi.

 

Türkiye'ye özel statü ile AB üyeliği verilmesi yanlış

Dumont, Türkiye'nin AB üyeliği konusunda Türkiye'ye özel statü ile üyelik verilmesini yanlış bulduklarını Türkiye'nin AB üyeliğini tam üyelik olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Laurence Dumont, iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişmesinde TBMM ve Avrupa Birliği'nin ortaklaşa yürüttüğü Parlamentolar Arası Değişim ve Diyalog Projesinin önemine değindi.

Halkı temsil edenlerin yakınlaşması çerçevesinde projenin önemine vurgu yapan Dumont, Fransa'daki Türkiye Dostluk Grubu'nun faaliyetlerinin hızla gelişmeye başladığını ve Fransa- Türkiye Dostluk Grubu'nun parlamentoda büyük ilgi gördüğünü belirtti.

Dumont, ayrıca Aralık ayında Türk parlamenter heyetini Fransa'ya beklediklerini ve bundan büyük memnuniyet duyacaklarını sözlerine ekledi.

 

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sığınmacı Konusunda Dünyaya Seslendi: Sorumluluk alın
Sığınmacı Konusunda Dünyaya Seslendi: Sorumluluk alın
 Erdoğan'dan Avrupa'yı tedirgin eden hamle!
Erdoğan'dan Avrupa'yı tedirgin eden hamle!