Advert
Advert
Advert

FLAŞ!.. Danıştay UrfaKartı'ı İptal Etti

Danıştay 13. Dairesi 2012/2994 Esas ve 2013/1113 Karar sayılı kararı ile URFA KART’ı iptal ettiği açıkladı.

FLAŞ!.. Danıştay UrfaKartı'ı İptal Etti
FLAŞ!.. Danıştay UrfaKartı'ı İptal Etti

Daha önce Şanlıurfa İdare Mahkemesinde görülen kararda mahkeme Şanlıurfa Belediyesi lehine karar vermişti. Şanlıurfa özel halkotobüsçüleri bu kararı avukatları  Hüseyin ÖZTÜRK vasıtasıyla Danıştayda temyiz etmişlerdi.Temyiz sonucunda DANIŞTAY 13. Dairesi esnafın haklı olduğuna karar vererek urfa kart’ ı iptal etti.

BAŞKANLAR:’’BİZ TOPLUTAŞIMADA MODERNLEŞNMEYE DEĞİL RANT SİSTEMİNE DAVA AÇTIK VE KAZANDIK.’’
Konu üzerine açıklama yapan Karaköprü, Eyyübiye, Çankaya kooperatif başkanları davalarının peşini bırakmayacaklarını açıkladılar.

3 kooperatif başkanlarının ortak yazılı açıklamalarıda şunları söylediler: Öncelikle şunu belirtmek istiyoruz ki Koperatifler olarak bu iptal kararıyla halkın yaşamını kolaylaştıran, modern bir sisteme karşı dava açmış değiliz. Bizlerin açtığı bu dava bir rant ekonomisine açılmış davadır.Urfa kart bir rant sistemidir. Şimdide rant sistemini iptal ettirmenin haklı gururunu yaşıyoruz. Baştan buyana haklı olan bizdik. Çünkü bu işi, aynı şirket  Erzincan belediyesine 500 bin tl’ye yaparken,Şanlıurfa belediyesine bu işi 3.7 milyon tl’ye yapmıştır.Aradaki fark 3 milyon tl’dir.Bu durumun sebebide Fakıbaba belediyesinin standart ihale yönteminin rekabetçi değil,rekabet düşmanlığı olmasındandır.Bu ihalede de ihaleye girebilecek 5 ulusal firmadan 4’nü yani KENT kart, E kart, Ant kart ve A kart ‘ın karşılayamayacağı şartlar oluşturarak ihaleye sadece bir firmayı tek başına girdirerek, rekabet öldürerek 500 bin tl’lik mal ve hizmeti 3.7 milyon tl’ye çıkartmışlardır.

Diğer taraftan bu ihale 5 yıllığına yapılmıştır %5 ‘lik kesinti sağlandığında maliyet ortalama 7 milyon tl’dir. Oysa bu maliyeti kredi kartlarının kullanılması karşılığında üstlenen Bankasya gibi bankalar var. Bu alternatifler değerlendirilmeden bu maliyetin tamamı toplutaşıma esnafından karşılanmak istendiği için iki yıldır bu mücadeleyi veriyoruz.

Bizler toplutaşımanın modernleşmesinde önemli bir atılım olan elektronik para toplama sistemi olarak urfa karta karşı hiçbirzaman olmadık,olmayacağızda ama haksız bir şekilde tüm usulsüzlükler, beceriksizlikleri ve rant sisteminin maliyeti  toplutaşıma esnafından çıkartılmak istendiği için boyun eğmedik  ve eğmeyecegiz.

BUNDAN SONRASI VE ÇÖZÜM ÖNERİLERİ…

Şanlıurfa Belediyesi  Danıştay’ın bu kararı üzerine mevcut sistemi iptal edip yeniden ihaleye çıkmak zorundadır. Bizim talebimiz şeffaf, rekabetçi ve toplutaşıma esnafını dışlamayan bir ihale yapılmasıdır.

Diğer bir hususta sayın Fakıbaba son iki yılın muhasebesini yapabilmelidir.Ulaşım danışmanı olarak çalıştırdığı bir inşaat mühendisi ile elektrik teknikerinin kendisini nereye süreklediğine bakabilmelidir. Bu danışmanların hiçbir resmi evrakta adı yokken; bugün bir belediye başkanı olarak ihaleye fesat karıştırmaktan bilirkişi raporlarında yargılanması isteniyor.Diğer taraftan son iki yıl içinde belediyenin toplutaşıma zararı 40 milyon tl’yi bulmuştur. Bu kadar masrafa rağmen halen Belsan otobüslerinde bir klima olayı çözülememiştir. Aynı şey troleybüs içinde geçerlidir. Sistem dışı 100 otobüs ve halen boştaki 35 tane boş hat dikkate alındığında 135 otobüsle sistem içi entegrasyon ve araç yenilemeleri ile sıfır maliyetle çözülecek toplutaşıma işi için belediyeyi 100 trilyon borçlandırarak troleybüs sistemi kurmak ancak ve ancak bu iki danışmanın intikamcı sivri öngörüleri ile olacak iştir.Burdan sayın başkana bir müjde daha vermek istiyoruz iptal edilen bu ihalede şirketin iş bitirme belgeside mevzuat dışı olarak hazırlanmış bu konudada hakkınızda ikinci ihaleye fesat karıştırma davasını açıyoruz.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Sıra ASELSAN’da mı?
Sıra ASELSAN’da mı?
Profesör dolandırıcılara 1 milyon lira kaptırdı
Profesör dolandırıcılara 1 milyon lira kaptırdı